Hypergiant

Vzniká nová zbraň proti změnám klimatu.

Každý racionálně myslící člověk ví, že za klimatickými změnami stojí lidská činnost. Pokud je chceme zvrátit či alespoň zmírnit, musíme kromě nižší produkce uhlíku zvolit i aktivní přístup k moderním řešením. Jedním z takových řešení je i bioreaktor od společnosti Hypergiant Industries.

Jak informuje portál Fast Company, bioreaktor dokáže nahradit až 4 000 metrů čtverečních stromů, tedy jeden akr, jak uvádí společnost. Zařízení je navrženo umělou inteligencí, která se stará o jeho chod. Funguje na principu řas, oxidu uhličitého a světla. Díky tomu dokáže jeden bioreaktor nahradit až 400 stromů. Výhodou řas je to, že rostou mnohem rychleji než stromy, dokáží tak oxid uhličitý zpracovat efektivněji.

Společnost odhaduje, že bioreaktor dokáže za rok provozu odstranit až dvě tuny uhlíku ze vzduchu. První verze bioreaktoru je vysoká přibližně dva metry a široká jeden metr. Uzavřený systém se spojuje také s filtrem vzduchu a více senzory, které monitorují pH, teplo, světlo, rychlost růstu řas a množství kyslíku. Reaktor je možné využít v exteriéru i interiéru.

Hypergiant

Odpadem nebo produktem bioreaktoru jsou řasy, které mají široké uplatnění. Je možné je použít jako hnojivo, dají se zpracovat na potraviny či z nich vyrobit palivo (i když průmyslová výroba paliva z řas se zatím nedaří vymyslet).

O vše se v případě tohoto systému stará výhradně umělá inteligence, takže s obsluhou bioreaktoru jsou minimální starosti. Za zmínku stojí také snaha společnosti zpřístupnit svou technologii i jiným společnostem, které mohou bioreaktor vylepšovat a zdokonalovat.

Klidně se tedy může stát, že už o pár let, když si budeme zařizovat byt, tak kromě běžných spotřebičů se v něm bude nacházet i bioreaktor, který bude čistit vzduch a na oplátku nám bude poskytovat využitelnou surovinu.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )