Foto: Aero Icarus from Zürich, Switzerland [CC BY-SA]

British Airways zřejmě překonali rekord v letu komerčního podzvukového letadla.

Bouře Ciara, která se již nachází v Evropě, pomohla britské aerolice dosáhnout letecký rekord v letu podzvukového komerčního letadla. Jen díky příznivému rychlému větru se zkrátil až o hodinu a půl. Letadlo místy letělo rychlostí přes 1 300 kilometrů za hodinu, jak informuje TASR.

Necelých 5 hodin

Let BA112 britské společnosti British Airways odlétá z newyorského letiště JFK v 18:30 místního času. Průměrný čas letu je podle Flighradar24 6 hodin a 13 minut. Avšak letadlo přistává na letišti Heathrow v Londýně v sobotu nad ránem po letu dlouhém pouze 4 hodiny a 56 minut.

Silný vítr bouře Ciara způsobil, že letadlo Boeing 747-436 se místy pohybovalo rychlostí až 1 320 kilometrů za hodinu, tedy rychlostí vyšší, jak se pohybuje zvuk. Toto letadlo je však podzvukové. Záznam z letu si můžete prohlédnout na flightradar24.

Foto: Alan Wilson [CC BY-SA]

Překonal rekord

Jak informuje portál zive.cz, tento let překonal dosavadní rekord, který držely aerolinky Norwegian, které v roce 2018 trasu proletěly za 5 hodin 13 minut, rovněž díky silnému větru. Absolutním rekordmanem u komerčních letů však drží nadzvukový Concorde z roku 1996, kterému k překonání vzdálenosti stačilo pouze 2 hodiny a 53 minut.

Co je však pro let směrem na východ výhodou, je pro let opačným směrem nevýhodou. I při snaze vyhnout se bouři, se lety prodlužují i o hodinu.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )