CNET/YouTube

Před pár dny se odehrála jedna z nejdůležitějších událostí Tesly, která po dlouhém čekání odhalila svůj čistě elektrický pick-up Cybertruck.

Internetem však obletěla jeho prezentace i z důvodu, že demonstrace odolnosti skla nevyšla vůbec podle představ. Sklo v oknech pick-upu Cybertruck během představení prasklo, co se ale stát nemělo. Elon Musk nyní v tweetu vysvětlil, proč k této situaci vůbec došlo, informoval Motor1.

Elektrický Cybertruck ohromil automobilový svět svými jedinečnými vlastnostmi a výkonem, kterým trumfne i sportovní auta. Nejvíce kontroverzní vlastností je však jeho odlišný design jako ze sci-fi. Musk už před časem upozorňoval, že se tato novinka Tesly nemusí líbit každému. Kromě těchto aspektů měl pick-up potvrdit i svou odolnost karosérie a oken při reálných testech během představení.

Nepovedený test odolnosti skla měla způsobit rána kladivem do dveří

Autor tohoto neobvyklého designu, Franz von Holzhausen, během premiéry Cybetrucku testoval jeho konstrukci údery kladiva a následně i těžkou kovovou koulí, která původně neměla poškodit skla dveří. Prvotní test tohoto skla Tesly ukázal jeho odolnost ve srovnání s konvenčním sklem, ale při hodu koulí se nakonec sklo na pick-upu značně poškodilo. To samozřejmě překvapilo i samotného Muska, který se situaci snažil vyžehlit poznámkou, že se koule aspoň nedostala skrz.

Později dokonce sdílel video, při kterém designér pick-upu házel touto koulí do okna ještě před představením. Tehdy byl test úspěšný. Mnohým mohlo nadále vrtat v hlavě, proč sklo při prezentaci prasklo. Elon poskytl vysvětlení v dalším tweetu. Podle jeho vyjádření mělo být příčinou nesprávné pořadí testů a rána kladivem měla jakýmsi způsobem narušit základnu skla, které následně poškodila koule.

Měl Musk pravdu?

Silný úder kladivem tak měl oslabit toto odolné sklo, ale co se stalo v případě zadního skla v dveřích, které kladivo nezasáhlo? K tomuto problému se Musk nevyjádřil, a tak se na internetu začaly vytvářet různé spekulace. Jednou z možností je i to, že Musk plánoval demonstrovat pouze odolnost jednoho skla, tedy se do zadních dveří nedostalo sklo Tesly ale obyčejné sklo.

 

Způsob, jakým bylo poškozeno i zadní sklo, byl však stejný jako při poškození okna řidiče a koule neprošla skrz. Kolem této situace zůstává ještě několik nejasností, ale podle Muska je na vině rána kladivem, a tak musí při příští prezentaci změnit pořadí testů. Pomocí výpočtů a fyziky se však portál Wired pokusil celou situaci vysvětlit. Ve výsledku mohlo být příčinou poškození tohoto odolného skla jeho umístění.

Tesla

Zatímco při prvním testu bylo odolné sklo testováno ve vodorovné poloze na tabuli, kde mělo více místa na zpětný pohyb při nárazu koule, v pick-upu bylo umístěno téměř horizontálně. Při nárazu koule do tabule odolného skla mělo mít sklo větší pohyb než u okna v Cybertrucku. To mohlo způsobit, že síla, která působila na sklo pick-upu, byla větší, kvůli čemuž se okno poškodilo.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )