Foto: Photo by Tess Emily Seymour from Pexels

Je nejvyšší čas něco s tím udělat...

Všimli jste si, že mladí lidé jsou stále více smutní a stále depresivnější? Potvrdil to už nejeden výzkum a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Na to, abychom s tím něco mohli udělat, však nejprve musíme znát příčiny. Pojďme se na ně tedy podívat.

Psycholožka Jean Twenge z katedry psychologie na San Diego State University se věnuje právě problémem mladých lidí. Spolu se svými kolegy proto pečlivě analyzovala data z výzkumu National Survey on Drug Use and Health a přišla na znepokojující čísla.

Ukázalo se totiž, že poruchy nálad, depresivní myšlenky či dokonce sebevražedné myšlenky se vyskytují až u 52% mladistvých ve věku od 12 do 17 let a až u 62% dospělých ve věku od 18 do 25 let.

Jelikož jde o opravdu alarmující čísla, která, navíc, neustále stoupají, její výzkumný tým se rozhodl analyzovat důvody tohoto vývoje. Zjistili, že hlavní příčiny jsou hned dvě.

Co tedy dělá mladých lidí nešťastnými?

  • Nadbytek online komunikace.
  • Nedostatek spánku.
Photo by Tracy Le Blanc from Pexels

Jak můžete vidět, oba tyto problémy souvisejí s moderními technologiemi. Mladí lidé je často využívají až příliš a různými aplikacemi sloužícími na komunikaci si nahrazují osobní kontakt, což má však z dlouhodobého hlediska velmi negativní dopad na psychické zdraví. A právě moderní technologie jsou i příčinou toho, proč mladí lidé odkládají spánek a mají ho tak stále méně – musí si přece před spaním prescrollovat Instagram, Facebook nebo si prohlédnout novou sérii svého oblíbeného seriálu na nějaké streamovací službě.

Na mobilech či tabletech samozřejmě není nic špatného, stejně jako ani na tom, když si s někým píšete nebo si podíváte nějaký seriál. Důležité je však nepřehánět to a samozřejmě myslet na to, že osobní kontakt s nejbližšími a dobrý spánek nenahradí nic.

brightside
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )