Foto: Photo by Thought Catalog on Unsplash

I ti nejúspěšnější lidé si najdou alespoň hodinu denně na čtení knih.

No mnoho lidí se kromě práce a domácích prací málokdy věnuje vzdělávání, koníčkům či jiným činnostem. Nejednou přicházíme domů z práce hladoví, unavení a vyčerpaní i po emocionální stránce. Uděláme něco rychlé k jídlu, vyřídíme ty nejnutnější povinnosti v domácnosti a zakotvíme u televize. Řekneme si, že je to jen na chvilku, ale ani nevíte jak a najednou se vám před očima mihlo 5 dílů oblíbeného seriálu.

Odpočinek po práci

I když čas od času je i takový odpočinek potřebný, pokud si z něj vytvoříte každodenní zvyk, z dlouhodobého hlediska to pro vaše zdraví vůbec není prospěšné. I ti nejvíce zaneprázdnění lidé, jako například Bill Gates, chodí domů vyčerpaní, ale svůj volný čas nevěnují televizi, ale vzdělání. Toto však není žádná novinka. Thomas Corley se léta věnoval výzkumu milionářů, kteří si majetek vydělali vlastníma rukama (nebo hlavami) a zjistil, že většina z nich nedívá po práci televizi.

Nové znalosti

Z 200 milionářů, kteří se zúčastnili výzkumu, až 86 procent tvrdilo, že ve volném čase čtou knihy, avšak nejen pro zábavu. Kromě toho, 63 procent z nich tvrdilo, že během cesty do práce či z práce poslouchají audioknihy. Experti na produktivitu tvrdí, že ti nejúspěšnější lidé přečtou v průměru nejméně dvě knihy každý měsíc. Pokud tedy máte příležitost, přečtěte si nějaký blog, zajímavý web, knížku nebo si pusťte podcast, který vám pomůže nasát nové vědomosti.

Foto: unsplash

Pravidlo pěti hodin

Mnohým z vás zřejmě přišla na rozum myšlenka, kdy si máte najít čas na čtení knih vedle práci a rodině. I Barack Obama si však vedle povinnostech prezidenta našel čas na čtení a dokonce tvrdí, že právě to mu pomohlo zvládnout náročné období. Obama, Musk, Gates a jiní totiž zastávají pravidlo pěti hodin. V čem spočívá?

Tři celky

Otcem pravidla pěti hodin je Michael Simmons a tvrdí, že každý úspěšný člověk si vyhradí alespoň hodinu denně, tedy pět hodin týdně na aktivity, které mu pomohou v osobnostním růstu a ve vzdělání. Pravidlo pěti hodin se skládá ze tří menších celků.

Čtení

Prvním z nich je čtení. Simmons doporučuje věnovat četbě 1 až 3 hodiny denně. Pomůže vám to nejen získat nové poznatky, ale i pročistit si hlavu. Pokud se vám zdá hodina denně mnoho, věřte, že tolik času si dokážete najít. Začněte například 20-30 minutami a čtěte nebo poslouchejte audioknihy cestou do práce, v posilovně, v čekárně u lékaře či při čekání na důležité setkání. Čas investovaný do čtení je mnohem smysluplnější, než čas věnovaný smartphonu.

Foto: unsplash

Reflexe

Dalším komponentem pravidla je reflexe a přemýšlení nad tím, co jste se dozvěděli. Někteří nechávají myšlenky plynout, zatímco jiní si je zapisují do notesů. Právě taková reflexe vám umožní zjistit, jaké strategické chyby jste udělali v minulosti, jak se jim vyhnout a jak v budoucnu dosáhnout vytyčených cílů. Ideální čas na reflexi je těsně po obědě a na začátek postačí, pokud si vyhradíte například 10 minut času.

Experimentujte

Třetím komponentem je experimentování. Mnoho lidí totiž uspělo díky tomu, že se nebáli experimentovat poté, co nabyli dostatek poznatků. Pokud budete experimentovat, budete mít v rukávech fakta, ne domněnky. Díky experimentům můžete získat zpětnou vazbu od jiných a ušetřit si v budoucnu čas, budete totiž vědět, co funguje a co ne.

I když zní možná pravidlo pěti hodin náročně, pokud chcete růst, musíte investovat nejen čas, ale i úsilí, ale nakonec uvidíte, že se to vyplatí.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )