Foto: lunar caustic [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Jaké bude mít jeho ilegální experiment následky na život samotných dětí, je sporné.

Před několika měsíci vyvolala šok zpráva o tajném experimentu, který přivedl na svět geneticky modifikované dvojčata. Čínský biofyzik He Jiankui namísto očekávaného uznání musel čelit ostré kritice. Portál Sciencealert přináší další kontroverzní informace o tomto případě.

Člověk se zabývá genetickou modifikací již staletí prostřednictvím křížení. Zatímco zásah a změna genetického materiálu se soustředili především na rostliny, po novém už není výjimkou ani zásah do lidského organismu. Co to však může způsobit, je záhadou.

Biofyzik He Jiankui přišel s experimentem, který se soustřeďuje na rozmnožování lidí trpícími HIV, bez dalšího přenosu viru na dítě. Přestože se od počátku chlubil tím, že je výzkum přelomový, jeho úspěšnost se nepodařilo potvrdit. Praktiky, které používal totiž překročili všechny hranice a nakonec ho dostaly až do vězení.

 

Foto: commons.wikimedia.org/ (The He Lab)

Jiankui pomocí metody CRISPR vyvolal u dětí mutaci CCR5, která je zodpovědná za to, že se narodí odolné vůči viru HIV. Kromě toho, že samotná metoda CRISPR není dodnes zcela probádaná, Jiankui spolu se svým vědeckým týmem nereplikuje konkrétní varianta Delta 32. To znamená, že vytvořili nový druh mutace, jehož pozitivní účinky či negativní následky nejsou známy.

Potvrdili i narození třetího dítěte

Zatímco byl dosud znám pouze případ narozených takto modifikovaných dvojčat Luly a Nany, které přišly na svět ještě koncem roku 2018, čínská vláda nyní potvrdila domněnku, podle které se mělo narodit v létě minulého roku další, v pořadí již třetí takto modifikované dítě.

Ilustrační foto: Pixabay

Odpyká si trest

Další informace však o něm nejsou známy. Nevíme tedy jeho pohlaví, zdravotní stav, případné komplikace při narození, ani následky, které mohl tento výzkum na novorozenci zanechat. Dokonce není ani známo, zda je dítě stále naživu.

He Jiankui byl za tento experiment s lidskou DNA odsouzen na tři roky vězení, kvůli obviněním z nelegální prováděného výzkumu. Jaké bude mít tato genetická modifikace následky na život samotných dětí, je však sporné.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )