Foto: Ľadovec Mer de Glace, ETH-Bibliothek Zürich /Dr Kieran Baxter, University of Dundee

Vědcům se podařilo srovnat historické záběry s novými fotografiemi.

Tání ledu na naší planetě neznamená jen dramatické záběry plovoucích ledových ker v Antarktidě či tání ledu na opačném pólu Země. Ledu za poslední desetiletí ubývá i v horských oblastech, kde ledovce představují mimořádně důležitou složku místních ekosystémů. Změny se přitom netýkají jen nejvyššího pohoří světa, ale i evropských velehor.

Výzkumníkům z univerzity ve skotském městě Dundee se podařilo vyhotovit záběry alpských ledovců a porovnat je s přesně 100 let starými fotografiemi švýcarského pilota Waltera Mittelholzera. S pomocí moderních metod dokázali vytvořit srovnávací fotografie, které zachycují důsledek změny klimatu na nejznámější ledovce v Alpách, informuje v tiskové zprávě Univerzita v Dundee. Jen před nedávnem Mezivládní panel pro změnu klimatu varoval, že horské oblasti mohou do roku 2100 ztratit až 80% svého ledu. Dramatická změna přitom proběhla i za uplynulé století.

Švýcarský pilot a fotograf Walter Mittelholzer vyhotovil fotografie známých alpských ledovců z dvouplošníku v roce 1919. Přesně o 100 let později se Kieran Baxter a Alice Wattersonová z univerzity v Dundee rozhodli vytvořit stejné fotografie a porovnat tak důsledky změny klimatu na alpské ledovce.

Ľadovec Argentière (1919 - 2019), ETH-Bibliothek Zürich /Dr Kieran Baxter, University of Dundee

Fotografie zachycují ledovce Bossons, Argentière, Mer de Glace, které se nacházejí na severní straně masivu Mont Blanc v západní části Alp. Porovnání snímků s 100-letým časovým odstupem ukazuje, jak velké množství horské ledovce v dolinách pod nejvyšším vrcholem Evropy ztratili. Podle výzkumníků jsou záběry jasným důkazem důsledků změny klimatu, které urychlují tání ledu v alpských údolích.

Ľadovec Mer de Glace, ETH-Bibliothek Zürich /Dr Kieran Baxter, University of Dundee
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )