National Oceanic and Atmospheric Administration

Pokud sis myslel, že severní a jižní magnetický pól jsou stacionární body, mýlil ses. Zatímco jižní pól se hýbe jen minimálně, severní nabírá na rychlosti a aktuální jeho pohyb přesahuje více než 50 km za rok.

Portál DailyMail přinesl nejnovější informace ohledně světového magnetického modelu, který sleduje pohyb magnetických pólů země. Nejnovější údaje říkají, že severní magnetický pól za poslední roky nabírá na rychlosti a postupně se přemisťuje. Aktuálně je jeho rychlost vyšší než 50 km za rok a postupně směřuje z Kanady k Sibiře.

Pohyb severního magnetického pole se v posledních letech náramně zvýšil

V posledních letech se tak jedná o nejrychlejší zaznamenaný posun od poloviny 16. století. Záznamy o tom, jak se hýbe severní magnetický pól, jsou velmi důležité. Prakticky všechny navigační GPS systémy používané v armádě, letectví či při běžném využití spoléhají na přesné údaje o polohách magnetických polí.

„Magnetický severní pól se pomalu pohyboval kolem severní Kanady od roku 1590 do roku 1990 a pak se v průběhu posledních 20 let zrychlil z přibližně 10 km ročně na více než 50 km za rok,“ řekla Ciaran Beggan z organizace British Geological Survey portálu MailOnline.

Samotný pohyb severního magnetického pole je zapříčiněn pohybem roztaveného jádra Země. Zdrojem magnetického pole je totiž proud vznikající pohybem elektricky vodivé tekutiny mezi pevnou částí jádra a pevným pláštěm. V magnetickém poli Země jsou tedy uloženy zejména informace o procesech probíhajících v této tekutině.

Severní magnetický pól procestoval od roku 1831 přibližně 2 250 km

Přesnými měřeními a sledováním pohybu magnetických pólů se zabývá Světový magnetický model (WWM), na jehož základě se pravidelně vydávají korekce směru magnetického pole a zemského pólu. Z jeho poslední aktualizace vyplývá, že po stovkách let, kdy severní magnetický pól kroužil v oblasti severní Kanady, se jeho přibližná poloha začala rychle přibližovat k Sibiře asi na přelomu století.

Takto vypadá linie pohybu severního magnetického pole. Postupně se od Kanady přemísťuje k Sibiře. Zdroj: wdc.kugi.kyoto-u.ac.jp

V posledních měsících poloha severního magnetického pólu dokonce překročila Greenwichský poledník. Od svého objevení v roce 1831 prošel severní magnetický pól přibližně 2 250 km. Tento pohyb byl obecně poměrně pomalý, ale od přelomu století se zrychlil. Nový WMM předpovídá, že severní magnetický pól se bude v příštích pěti letech nadále přemísťovat směrem k Sibiře.

Brzy dojde k aktualizacím GPS systémů

Tentokrát by se však jeho pohyb měl zpomalit a neměl by přesáhnout rychlost 40 km za rok. Samotný model WMM se sestavuje každých 5 let, aby se zohlednila nepředvídatelnost pohybu magnetických polí Země. Jeho nejnovější aktualizace tak bude platit do roku 2025 a obecně se očekává, že společnosti využívající navigaci ve formě GPS brzy na základě tohoto modelu aktualizují své systémy.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )