Najväčší rádioteleskop sveta v Číne, foto: Archív SITA

Největší radioteleskop na světě již mohou využívat vědci z celého světa.

Největší vesmírný radioteleskop má průměr půl kilometru a nachází se v jižní části Číny. FAST, jak zní zkratka obdivuhodného vědeckého zařízení, je od neděle oficiálně v provozu a své brány otevřelo i vědcům z jiných zemí.

Čína v neděli oficiálně spustila největší vesmírný teleskop světa, informuje Česká televize s odvoláním na informace agentury Nová Čína. Radioteleskop FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) má mimo jiné pátrat po známkách inteligentního mimozemského života, jeho hlavním úkolem je však odhalovat zákonitosti vývoje vesmíru.

Největší radioteleskop světa v Číně, foto: Archív SITA

Jak informuje CNS (China News Service), největší radioteleskop na světě prošel národním testem a koncem minulého týdne tak byl oficiálně zaveden do provozu. Čínští vědci přitom s teleskopem pracovali již několik let, v září například avizovali zachycení více než stovky neznámých impulsů rádiových vln. Po oficiálním otevření bude teleskop FAST sloužit vědcům z celého světa.

Teleskop FAST budovali 5 let, přičemž stavbu oficiálně ukončili v roce 2016. Od toho momentu byl teleskop ve zkušební národní provozu, aktuálně byl oficiálně zpřístupněn i pro mezinárodní vědecké projekty. Výstavba teleskopu stála přibližně 3,7 miliardy korun.

Největší radioteleskop světa v Číně, foto: Archív TASR

Očekává se, že teleskop FAST díky mimořádné citlivosti přivede vědce k velkým vědeckým objevům ve výzkumu astronomických jevů. „Doufáme, že pomůže systematicky rozšiřovat naše poznatky o vesmíru a objevovat zcela nový, neznámý svět,“ cituje anglická verze CNS ředitele čínského Národního astronomické observatoře Yan Juna.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )