Masový vrah zo Slovenska, Ondrej Rigo

Masový vrah zo Slovenska, Ondrej Rigo, foto: Vladimír Benko/TASR (archív)

Čas od času se na světě objeví člověk, kterého nejvíce vystihuje pojem "zlo".

Pedofilie, sériové vraždy či znásilnění. To vše se děje, ale většinou to těsně míjí naše zorné pole. O hrůzách, které se kolem nás dějí, se dozvídáme většinou jen jako o senzacích z médií a možná je to tak nejlepší. Člověk potřebuje mít alespoň malý kousek jistoty, že žije v bezpečném domově obklopen dobrými lidmi.

Ondrej Rigo se zapsal do dějin

Ted Bundy, Mikhail Popkov Andrej Čikatilo či Edmund Kemper. Jistě jste už i vy slyšeli něco o děsivých činech sériových vrahů z Ruska či z Ameriky. Věděli jste však, že šílenství v podobě sériového vraha, se nevyhnulo ani Slovensku? Jedním z největších masových vrahů v moderních dějinách Slovenska je muž známý jako Ondřej Rigo.v

Ondrej Rigo se narodil 17. prosince v roce 1955 v malebné Modre. V životě to neměl lehké, už v 14 letech se ocitl v převýchovném nápravném zařízení a později i se svými sourozenci putoval do sirotčince, i když sirotkem nebyl. Přesto Rigo v rozhovorech vždy tvrdil, že měl své rodiče rád a ranilo ho, když se jeho otec ocitl ve vězení a později zahynul během pokusu o vloupání. Nešťastná smrt postihla i jeho matku, zemřela v roce 2000 poté, co ji srazilo auto.

Andrej Turčan [Public domain], via Wikimedia Commons
Rigo se dvakrát oženil, o jeho manželstvích a osudu žen se toho ale ví velmi málo. Ví se však, že má dceru, která ho později občas navštěvovala ve vězení a před vraždami byl zaměstnán v redakci deníku Pravda, v jedné z Bratislavských nemocnic pracoval jako požárník a složil dokonce i plynárenské zkoušky. Jistý čas pracoval v hotelu Carlton a právě tam došlo nakonec i k jeho zatčení. Předtím než ho obvinili z vražd, obvinili Riga soudy už 11krát, přičemž většinou šlo o vloupání a nepovolené opuštění země. V zahraničí dokonce žádal o azyl pod falešným jménem a s padělanými doklady.

Zavraždil 8 žen a nezletilého chlapce

Česko-Slovensko si Ondreje zapamatovalo zejména proto, že v krátkém čase mezi lety 1990 až 1992 připravil o život 9 lidí, a to nejen na Slovensku. Vraždil například i v Mnichově a v Amsterdamu. 8 z jeho obětí byly ženy a za zabití 9 lidí, nekrofilii a další pokus o vraždu, byl Rigo odsouzen na doživotí. Svůj trest si odpykává ve věznici v Leopoldově a psychiatrické vyšetření ukázaly, že trpí nejen schizoidní poruchou osobnosti, ale je zároveň i antisociálním psychopatem.

O jeho ohavných činech informovali nejen slovenské noviny, ale i světové. Na Slovensku o něm například v roce 1994 psal deník SME, který říká, že muž romského původu z Modry během předčítání obvinění nedal na sobě znát téměř žádné emoce. Jeho první vražda se odehrála v Mnichově, kde přes pootevřené okno vnikl do příbytku ženy, Heleny S. V ložnici jí tyčí rozbil hlavu, vrchní část těla přikryl přikrývkou, znásilnil ji a z jejího bytu ukradl šperky. Podobným způsobem zavraždil v Mnichově ještě jednu ženu, Illke Z. a jen o něco později se ocitl v Amsterdamu, kde ve vraždění pokračoval.

Po vraždě v Amsterdamu se přesunul na Slovensko a zabil dalších několik žen a malého chlapce, syna jedné z obětí. Nezletilá oběť měla jen 16 let a nejstarší měla 88 let. Rigo měl během každé z vražd na rukou natažené ponožky v naději, že po sobě nezanechá žádné stopy. Právě kvůli tomu ho někteří přezdívají i „Ponožkový vrah“. V té době však již bylo možné pachatele dopadnout na základě analýzy vzorků DNA a po souloži s mrtvolou Rigo vždy vykouřil cigaretu a nedopalek odhodil na zem nedaleko místa činu, obvykle pod okno nebo balkon.

Přežila jen Jana B.

Jedinou z jeho obětí, která přežila, byla Jana B. a i díky její výpovědi se Rigo nakonec dostal před soud. Proces trval jen 10 dní a uložený mu byl výjimečný trest. Odborníci se v té době shodli, že Rigove šance na resocializaci a nápravu jsou minimální, vrahovi se však rozsudek nezdál spravedlivý a rozhodl se, že se proti rozsudku odvolá. Naštěstí Rigovi pokus nevyšel a rozsudek zůstal právoplatný.

V současnosti má Ondrej Rigo 63 let a před časem požádal po odpykání 25 let trestu o podmínečné propuštění. Žádost však později stáhl a jeden z nejhorších sériových vrahů Slovenska tak zůstává i nadále za mřížemi.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )