Ilustračná foto: Pixabay

Má rozměry v průměru maximálně 3,5 metru.

Už děti na základní škole se učí, že kolem Země obíhá její věčný společník – Měsíc. O jiných objektech, které by obíhaly kolem Země se neučí, i když jich je překvapivě dost. Jelikož malých asteroidů je ve vesmíru velké množství, je zcela přirozené, že se vyskytují i při naší planetě. Většina z nich však pouze okolo proletí nebo shoří v atmosféře. I proto je objev nového mini měsíce mimořádně zajímavý.

Tým astronomů z programu financovaného NASA, nazvaného Catalina Sky Survey, zachytil zvláštní objekt označený jako 2020 CD3. Jak informuje portál Science Alert, jde pravděpodobně o malý kousek uhlíkaté horniny s průměrem od 1,9 do 3,5 metru. Pozorování jeho trajektorie však naznačuje, že je na oběžné dráze Země asi už tři roky.

Něco mezi pračkou a malým autem

Jelikož ho Zem svou gravitací přitáhla k sobě a on kolem ní obíhá, můžeme ho nazvat „měsícem“, i když vzhledem k jeho rozměrům, které bychom mohli přirovnat jako něco mezi „pračkou a malým autem“, je to spíše mini měsíc.

Jak jsme zmínili v úvodu, okolí Země je relativně rušné místo. Kolem ní přelétává množství malých asteroidů, které někdy Zemi svou gravitací zachytí a ty se buď zhroutí do atmosféry, kde shoří nebo chvíli obíhají kolem Země, ale pak se vychýlí a letí dál vesmírem.

Velký problém je s jejich identifikací, zejména kvůli malým rozměrům. Ještě obtížnější je  přesně zaměřit a zjistit, zda se skutečně stanou „měsícem“ nebo jen několikrát oběhnou kolem Země a pak se vyberou jiným směrem. I proto je objev 2020 CD3 takový výjimečný.

Všechno má svůj konec

Pokud jste si mysleli, že nyní se budou přepisovat učebnice a budeme se učit i o „mini měsících“, tak vás zklameme. Podle výpočtů jeho trajektorie by měl opustit oběžnou dráhu Země do dubna 2020. Samozřejmě, simulace se může ještě mýlit a 2020 CD3 ve společnosti Země pobude ještě nějaký čas.

Astronomové jsou však z mini měsíce nadšení, neboť jim poskytuje prostor pro jeho zkoumání a chování. Nicméně, pokud je simulace správná, tak čas na jeho zkoumání se rychle krátí.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )