Foto: MovieStillsDB

James Wan svým originálním nápadem inspiroval další filmové tvůrce.

Snímek Saw: Hra o přežití získala v roce 2004 množství fanoušků. Příběh dvou mužů, kteří jsou uvězněni kvůli krutému vrahovi a jedinou možností jejich vysvobození je splnění úkolů, se dnes považuje za filmovou klasiku. Od její premiéry uběhlo již 15 let, ale stále si drží výjimečné postavení v hororovém žánru.

Samotnému vzniku prvního dílu dnes již kultovní série Saw: Hra o život předcházel krátkometrážní snímek, v níž režisér James Wan představil svůj unikátní nápad s bojem o vlastní život, který se odehrává v jednom uzavřeném prostoru. Tento snímek byl určený studiím, které měly rozhodnout, zda k natočení filmu vůbec dojde.

Foto: MovieStillsDB

Sklidila úspěch a o rok později, v roce 2004, se film Saw: Hra o přežití dostal na stříbrné plátna. James Wan se zasloužil o vytvoření postavy Johna Kramera, který kvůli pomstě vymyslel unikátní hru o život, založenou na plnění přesných instrukcí, jejichž výsledkem byly často drastické a násilné scény.

Probudíte se v tmavé místnosti a vůbec netušíte, kde jste. Když se zapne světlo vidíte, že jste se ocitli v cizí místnosti s dalším mužem a mrtvolou. Navíc jste připoután kotníkem k potrubí, tak jsou vaše pohyby omezené. Proč jste se sem dostali a kdo je za tím, je záhadou. Zbývá pouze několik hodin, které rozhodnou o vašem životě či smrti.

James Wan při tvorbě postavy Jigsawa navázal na amerického detektiva Johna P. St. Johna, který se zasloužil o vyřešení několika stovek brutálních a nejslavnějších vražd, které se v historii odehrály, a se kterými si jiní nevěděli dát rady. Byl přezdívaný Puzzle nebo Jigsaw John.

Foto: MovieStillsDB

Nízký rozpočet se proměnil na několik milionů

Režisér měl při vzniku prvního dílu k dispozici rozpočet 1,2 milionu dolarů. To, co by někdo mohl brát jako největší nevýhodu, se mu však podařilo naplno využít. Jelikož si nemohl dovolit množství interiérů, rozhodl se použít starý sklad a zasadit do něj celý děj.

Nakonec už po zahajovacím víkendu vydělal 18 milionů a jeho zisky se pouze v USA nakonec pohybovali na více než 55 milionech.

V hlavní roli se objevil samotný scenárista snímku Leigh Whannell. Celkové natáčení trvalo spolu pouze 18 dní a herci před ním své scény vůbec nezkoušeli. Použití rekvizit bylo také minimální a za návrhem panenky Jigsaw stojí samotný režisér.

Foto: MovieStillsDB

Pokračování, které se Wanovu snímku ani zdaleka nepřiblížilo

Saw se dočkal více než úspěšného diváckého přijetí. Proto nebylo překvapením, že vzniklo i hned několik jeho pokračování. Již v roce 2005 se fanoušci mohli těšit na další hru o život a smrt. O její vznik, stejně jako o třetí a čtvrté pokračování se zasloužil režisér Darren Lynn Bousman, který do hlavní role obsadil herce Tobina Bella. Leigh Whannell stál za vznikem dalších dvou scénářů.

V roce 2008 vznikl Saw 5 pod režisérskou taktovkou Davida Hackla a v roce 2009 šesté pokračování díky režisérovi Kevinovi Greuterterovi. Podobný úspěch, jaký však sklidil James Wan, zejména díky originálnímu nápadu a námětu, se však žádnému z jeho následovníků nepodařilo přiblížit.

Série snímků Saw přinesla na obrazovky množství originálních nástrah, kterým museli hlavní hrdinové čelit. Některé z nich se stali skutečným hororovým kultem. Nechybí mezi nimi past na medvědy, která aktérům rozdrtila obličeje a množství dalších krutých praktik používaných k mučení.

Foto: MovieStillsDB

Fanoušci si jistě dobře pamatují zvrácené úlohy jako vytažení klíče z kyseliny, propíchnutí vlastních očí a za ikonickou scénu se považuje i odříznutí si vlastní nohy. Pokud patříte mezi fanoušky hororu, snímek Saw by měla být pro vás povinnou jízdou. Minimálně úplně první, z dílny James Wana.

James Wan potvrdil, že pokud se v kinematografii spojí originální nápad a kvalitní štáb, výsledkem je unikátní dílo, které má i po letech svou pevnou fanouškovskou základnu. V těchto dnech si připomínáme 15 let od uvedení prvního dílu. Oslavíme ho připomenutím si oblíbených hororových scén. Hra začíná!

csfd.cz, en.wikipedia.org, sk.wikipedia.org
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )