Ilustračná foto: Flickr (United States government work)

Využívání předpotopních technologií mělo však velkou výhodu.

Představte si scénář, který byste zažít nechtěli. Konflikty mezi mocnostmi se vyostřily do takového bodu, že Američané by se rozhodli použít atomové zbraně. Od prezidenta by přišel rozkaz k odpálení. Pověřený voják by tak v roce 2019 vybral 8-palcovou disketu, vložil by ji do počítače vyrobeného v 70. letech a vypustil tak atomovou zbraň, která by dokázala zničit město či i celý stát.

I takto by mohla probíhat jaderná válka ještě před pár měsíci. Americké letectvo však momentálně dostává modernizaci včetně ovládání jaderných zbraní. Nahradí se tak technologie využívána desetiletí, jak informuje All Thats Interesting.

Systém SACCS (Strategic Automated Command and Control System – Strategický automatizovaný příkazový a kontrolní systém), který dosud Američané využívali, měl však i své výhody. Vznikl před časem internetu, nemá žádnou Wi-Fi, Bluetooth, dokonce ani IP adresu. Případní hackeři by tak měli smůlu.

Porovnání disket. Největší disketa je právě osmi palcová, kterou využíval systém SAACS. Foto: Public domain/wikimedia

Proč byl ale v armádě tento systém využíván tak dlouho? Platí zde jedna zásada. Když něco funguje dobře, na co to měnit? A to je pravda. Systém za celá desetiletí pracoval v podstatě bezchybně.

 

Systém SACCS tak podle Wired běžel na počítačích IBM Series/1 a na starých 8-palcových disketách. I obslužný personál se k systému vyjadřoval s úctou a označoval ho za starý, ale dobrý.

Pplk. Jason Rossi říkal jak žertoval, že je to nejstarší IT systém v celých leteckých silách USA. Ale vzhledem k tomu, jaký byl starý, poskytoval výjimečnou bezpečnost. Systém měli už technici „nastudovaný“, znali všechny diody či obvody. Pokud se něco pokazilo, vyměnili součástku, místo toho, jak se to dělá dnes, že se vymění celá vadná část.

Obsluha systému SAACS. Foto: Public domain/wikimedia

Zastaralost je ale i nevýhodou systému. Mladí technici se v něm těžko orientují, neboť často je systém starší, než oni sami. Jak roky postupují, technici, kteří systém znali, odcházejí do důchodu a nastává i personální problém. Armáda už musela na údržbu najímat i civilisty, protože zaučit mladých techniků na opravu starého a neperspektivních systému trvá roky. Navíc náklady na údržbu z roku na rok narůstají, obvody se kazí a je nutné si je dát vyrábět.

I proto se americká vláda rozhodla pro modernizaci, která se provedla v červnu tohoto roku. Osmi palcové diskety se vyměnili za vysoce zabezpečené SSD řešení. Samozřejmě, s novým systémem bude potřeba lepšího zabezpečení před případnými hackerskými útoky, na to je ale armáda připravena. Navíc nové řešení přináší mnohem vyšší rychlost a reakce na případný konflikt se tak zkrátí na nejkratší možnou dobu.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )