Foto: Unsplash

The Guardian zveřejnil 20 největších znečišťovatelů ovzduší.

Za poslední desetiletí vypustili do atmosféry o něco více než třetinu všech emisí oxidu uhličitého. Kdo nejvíce znečišťuje ovzduší naší planety? V top 20 světových znečišťovatelů jsou soukromé, ale i státní společnosti.

Tým britských novinářů z deníku The Guardian jen včera zveřejnil investigativní článek, ve kterém pátrali po největších znečišťovatelů atmosféry Země za poslední desetiletí. Vytvořili seznam 20 společností zaměřujících se na získávání, zpracování a distribuci fosilních paliv, jakými jsou ropa, uhlí či zemní plyn. Dvacítka největších znečišťovatelů v energetice přitom od roku 1965 do ovzduší vypustila společně 480 miliard tun oxidu uhličitého.

V seznamu 20 společností deníku The Guardian, které jsou největšími světovými znečišťovateli ovzduší, je 12 státních podniků a 8 soukromých společností. Žebříčku kraluje saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco, následuje soukromá ropná společnost z Kalifornie Chevron a první trojici uzavírá největší světoví vývozce zemního plynu Gazprom, jehož vlastníkem je ruská vláda.

Foto: Pexels

Jediná společnost ze seznamu 20 největších znečišťovatelů, které se dotýkají Slovenska je ruský Gazprom. Podobně, jako do dalších evropských zemí, největší společnost v Rusku dodává zemní plyn i na Slovensko.

K největším znečišťovatelům ovzduší emisemi oxidu uhličitého na Slovensku patří košický US Steel, hliníkárna Slovalco v Žiaru nad Hronom a cementárnu Cemmac nedaleko Dubnice nad Váhom, informuje portál Fontech s odvoláním na Národní emisní informační systém.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )