Filmová režisérská ikona dnešní doby Quentin Tarantino se proslavil zejména díky svému nezaměnitelnému a nenapodobitelnému stylu, který milují jeho věrní fanoušci po celém světě. Vytvořit tedy parodii na kultovní filmy tohoto velikána nemusí být dobrý nápad. Může z toho totiž vzniknout i jeden z nejhorších filmů, jaké byly kdy natočeny.
Quentin Tarantino se již dnes považuje za legendu a jeho filmy za kultovní. Snímky jako Pulp Fiction, Osm hrozných, Kill Bill, Nespoutaný Django zda Hanebný pancharti jsou důvěrně známé každému filmovému fanouškovi, jejich hlášky se staly legendárními a scény z nich nezapomenutelnými.
Vytvořit chytrou parodii, která by je neurážela ale vzdávala jim poklonu, je ambicióznější, než se může zdát. Pokud se to totiž nepodaří, může to pořádně naštvat skalní Tarantinové publikum. Režisér a scenárista Bob Koherr se o to pokusil a v roce 1997 debutoval parodií s názvem Plump Fiction, která odkazuje na vícero, především Tarantinové filmy.
Snímek navazuje na gangsterky a komedie 90. let, zejména však na dvě Tarantinové snímky – Gauneři (Reservoir Gogs, 1992) a Pulp Fiction (1994) ale nechybí odkazy například ani na film Takoví normální zabijáci (Natural Born Killers, 1994) Olivera Stonea či Forrest Gump (1994) Roberta Zemeckise. Stejně několikrát narážel na samotného Tarantina nebo režiséra Woodyho Allena. A to scénami plných násilí a vulgárnosti.
K dobré parodii zesměšňování oblíbených scén nestačí
Humor založen na parodování oblíbených scén přináší v tomto případě více škody, než užitku. Už úvodní scénou naráží Koherr na Tarantinův styl, ve kterém nechybí množství explicitních scén násilí. Ve snímku používá vulgární výrazy či sexuální poznámky a to až v přehnaném množství. Díky tomu zapadá do kategorie R-kových filmů.
I samotný plakát filmu představuje jakousi parodii na originál k filmu Pulp Fiction. Zatímco k plakátu dnešní kultovky vidíme herečku Umu Thurman v ikonické roli Mii Wallace, Koherr její postavu zesměšnil a cigaretu vyměnil za lízátko. Jinak nezachází ani při jejím samotném parodování, které však fanoušky této ikonické postavy neokouzlí.
Více kritiky než uznání
Herci předvádějí špatné výkony ve scénách, jejichž humor vůbec nefunguje. Snímek se setkala s vlnou negativních recenzí, zda ze strany kritiků ale i samotných diváků. Kromě nízkých hodnocení – 8% na ČSFD, což zařadilo Plump Fiction mezi 5. nejhorší film celé databáze a IMDb 2,7/10, na portálu Rotten Tomatoes získal podle kritiků hodnocení 0%.
Portál Movieguide udělil Plump Fiction známku -4, což charakterizuje používání přehnaného násilí a vulgarismů. Snímky v kategorii nejhorší filmy si své diváky zajisté také najdou. Pokud patříte mezi fanoušky opravdu bizarních snímků, nenechte si tuto filmovou lahůdku ujít. Pokud jste však fanouškům Quentina Tarantina, snažte se dívat na tento snímek s nadhledem.
movieguide.org