foto: Unsplash

Pohádku Frozen si oblíbili nejen děti, ale i dospělí.

Nejeden film vyvolal v poslední době mezi diváky šílenství, a to až takové, že se lidé hrnou na místa, kde se film natáčel nebo se jím tvůrci inspirovali. Ukázkou je schodiště, na kterém si zatancoval slavný filmový Joker. Dnes na něm tančí stovky diváků toužící po perfektní fotce na Instagram.

Hallstatt láme rekordy v počtu turistů

Jak informuje portál The Independent, podobně dopadla i rakouská vesnička, kterou se inspirovali tvůrci animovaného filmu Ledové království (Frozen). Hallstatt se nachází přibližně hodinu cesty od Salzburgu a za svůj domov jej považuje 780 trvalých obyvatel. Domácí však v poslední době musí uvolňovat prostor turistům. Zatímco v roce 2009 je sem denně zavítalo v průměru 100, dnes je sem každý den přijde i 10 tisíc. Hallstatt počtem turistů překonal dokonce i Benátky, vzhledem k tomu, že je na hlavu až šestkrát více.

Samozřejmě, turisté se sem nezačali hromadně hrnout ze dne na den. První vlnu zažilo městečko Hallstatt ještě v roce 2006, kdy se objevilo v jihokorejském programu Spring Watch. V roce 2011 zase zájem turistů vzbudil fakt, že bohatý čínský obchodník vybudoval v provincii Guangdong věrnou repliku města za 700 milionů liber. Za poslední vlnu je zas zodpovědné pohádkové království Arendelle ze zmiňované pohádky Frozen.

foto: Unsplash

Starosta chce počet turistů hnížit o třetinu

Hallstatu navíc na slávě přidalo i to, že si ve východní části Asie vysloužil titul města, kde vznikají nejlepší fotografie na Instagram. Ačkoliv nejedno město by bylo z takového návalu turistů nadšené, obyvatelé Hallstatu to už nezvládají a starosta města Alexander Scheutz chce příval turistů zredukovat alespoň o jednu třetinu.

Pro The Times se starosta vyjádřil, že Hallstat je v první řadě domovem lidí, kde se nachází množství kulturních památek a kus historie, ale není to muzeum. Součástí města je solný důl stará 7 000 let a je jedním z nejstarších na světě. I díky tomu si Hallstatt vysloužil ještě v roce 1997 zařazení do světového seznamu Unesco. Kromě toho, městečko je skutečně malebné, nachází se totiž přímo na úpatí pohoří Salzkammergut a na břehu jezera, a je plné architektonických klenotů ze 16. století

Starosta města dodává, že i když by rád počet turistů přijíždějících do Hallstattu zredukoval, zatím se mu nepodařilo najít způsob, jak by je mohl zastavit. Ačkoliv městečko z turismu profituje, platí pravidlo, že všeho moc škodí. Turisté, kteří sem přicházejí totiž neberou ohled na domovy lidí a Hallstatt vnímají jako zábavní park.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )