Foto: Purdue University photo/Vincent Walter

Objekt udělá až 300 miliard otáček za minutu.

Neuběhly ani dva roky a vědci z Purdueovy univerzity v USA překročili vlastní rekord. V roce 2018 totiž svět ohromila zpráva o vytvoření nejrychleji rotujícího objektu na světě, který zvládl 60 miliard otáček za minutu. Nyní titíž vědci, stále na čele s Tongcangom Liim, svůj objev posunuli na vyšší úroveň a vytvořili objekt, který dokáže udělat až 300 miliard otáček za minutu, nebo pokud chcete, tak 5 miliard otáček za sekundu.

Tento objekt však rotovat na vlastní oči neuvidíte. Jde ve skutečnosti o miniaturní činku vytvořenou z oxidu křemičitého a její rozměry jsou v průměru přibližně 150 nanometrů, uvádí Science Alert.

Nový nanorotor je tak 5-násobně rychlejší než původní. Jak se jim ho ale podařilo roztočit? Odpověď musíme hledat v laserech. Tak, jako před dvěma lety, i nyní použili dva lasery – jeden udržoval nanočinku na jednom místě a druhý ji roztáčel. Vše probíhalo ve vakuu, kde neexistuje odpor vzduchu. Tímto způsobem se jim podařilo vytvořit nejrychlejší rotující objekt na světě, který zvládne až 300 miliard otáček za minutu. Ty nejrychleji zubní vrtačky tak překonává až 600 tisíc násobně.

Objev nového nejrychlejšího rotoru otevírá dveře fyziky do tajných zákoutí studia kvantové mechaniky. Miniaturní rotor může v kvantové fyzice vysvětlit dosud neznámé chování a procesy vesmíru a to v oblastech, kde známé metody dosud ztroskotaly.

 

Jak informuje portál osel.cz, vědci také doufají, že pomocí objevu by mohli zachytit i vakuové tření či kvantové jevy jako magnetismus v nanoměřítku.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )