Ilustračné foto: Pixabay

Signál vychází ze zdroje vzdáleného 500 milionů světelných let.

Záhadné signály FRB, které na Zemi zachytíme, jsou jedinečné a ojedinělé. Obvykle se však nacházejí velmi daleko, například až ve vzdálenosti 3 miliardy světelných let. Nejnovější opakující signál je unikátní tím, že pochází ze sousední galaxie, která je vzdálená „pouze“ 500 milionů let.

Vědci zachytili rychlé rádiové záblesky (FRB) což je signál, který trvá pouze několik milisekund a obvykle pochází z dalekého vesmíru. Jejich původ není znám, ale protože jsou vysoce energetické, pravděpodobně pocházejí ze sloučení černých děr nebo neutronových hvězd. Samozřejmě, objevují se i spekulace, že jejich původci jsou mimozemské civilizace. Tento konkrétní signál, jak uvádí portál Science Alert, pochází z oblasti, kde vznikají hvězdy.

„Poloha tohoto objektu se radikálně liší od všech ostatních FRB, které jsme dosud pozorovali,“ uvedl astronom Kenzie Nimmo z Amsterodamské univerzity.

Ilustrační foto: Pixabay

Některé FRB se opakují, jiné se objeví pouze jednou a to dělá astronomům velké problémy při jejich identifikaci. Většina signálů se objevuje pouze jednou a není možné předvídat, kdy se objeví. Vědci potřebují tyto signály prozkoumat a zjistit, zda se jednorázové a opakující se signály v něčem liší a zda jsou mezi nimi zásadní rozdíly.

Nový zdroj opakujících se FRB signálů, označený jako 180916.J0158 65, byl zachycen pomocí osmi teleskopů, které určily, že pochází v spirálovité galaxii vzdálené 500 milionů světelných let od nás. Jde tedy o nejblíže lokalizovaný FRB signál k naší Zemi a jeden z pěti, které se podařilo lokalizovat. Pokud počítáme i opakující se FRB, tak je to jen druhý, který se podařilo lokalizovat.

Původně se uvažovalo, že signál může pocházet z okraje naší galaxie. Pak ale vědci zjistili, že vzniká v sousední galaxii. Poprvé byl zachycen v roce 2018 kanadským teleskopem CHIME, ale až nový výzkum evropským VLBI ho dokázal lokalizovat.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )