Ilustračná foto: Pixabay

Zvláštní virus našli na prasečí farmě.

Pokud byste byli vědec, který pátrá po nových a podivných virech, kde byste je hledali? Možná na místě, kde se koncentruje mnoho špíny a výkalů, které představují vhodné prostředí pro tyto organismy. Přesně takto uvažovali i japonští vědci a zkoumali výkaly prasat z prasečí farmy.

Protože viry „velmi rádi“ mutují, najít jejich ve špinavém prostředí není zas tak náročné. Japonští vědci ale podle Science Alert objevili podivný nový typ viru, který popírá to, co o nich víme.

Viry jsou od klasických živých organismů zásadně odlišné, protože neobsahují buňky. Dokonce vědci uvažují, zda vůbec viry máme považovat za živé organismy. Navzdory tomu všemu však existuje všeobecná shoda, jako virus vypadá. Je to částice tvořena nukleových kyselin, která je uzavřena v ochranném proteinovém obalu, a která může infikovat buňky. Když se do buňky dostane, tam se začne rozmnožovat.

Ilustrační foto: Pixabay

Nicméně nový virus objeven vědci z Tokijské zemědělské univerzity tuto interpretaci popírá. „Rekombinantní virus, který jsme objevili, nemá žádné strukturální proteiny,“ uvedl virolog a hlavní autor studie Tetsuya Mizutani a dodává, že to „znamená, že virus se nemůže rozmnožovat.“

Ilustrační foto: Pixabay

Tým vědců se zamýšlel, jak tedy se tento typ enterovirus G (EV-G), který patří do čeledi Picornaviridae může šířit, protože nedokáže napadat buňky. Jedno z vysvětlení, které tým navrhuje je, že rekombinantní virus by mohl využívat pomocný virus, který by mu „půjčoval“ svoje strukturální proteiny.

Možný důkaz našli i v samotném trusu, neboť tam objevili podobné množství rekombinantních genomů EV-G typu 1 a typu 2, které by mohly být pomocnými viry. Jak ale tento proces funguje, vědci zatím netuší a odpověď bude předmětem dalších rozsáhlých studií.

„Možná čelíme zcela novému systému virové evoluce,“ říká na závěr Mizutani.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )