Foto: Bush Heritage Australia

Pavouci rozhodně nepatří mezi nejoblíbenější zvířata.

Některá zvířata považujeme za milé a rozkošné, jiné zase za strašidelné a odporné. Do této druhé kategorie většina lidí řadí i pavouky. Není proto divu, že arachnofobie neboli strach z pavouků, je jedna z nejrozšířenějších na světě. Pavouci jsou přesto velmi užiteční a pokud by zmizeli, byli bychom ve velké míře otravováni nepříjemným a dokonce i nebezpečným hmyzem. Někdy ale i pavouci dokáží být nebezpeční a to i na Slovensku, o čemž se přesvědčila žena ze Stupavy, když ji kousl nejjedovatější slovenský pavouk.

I když se to občas stane, na Slovensku nemáme mnoho jedovatých, nebezpečných a velkých pavouků. No jiné je to například v takové Austrálii. Jak informuje Science Alert, žijí tam i pavouci z čeledi maloočkovité, v angličtině nazývané Huntsman Spiders. Ty dokáží dorůst do velikosti až 30 centimetrů, jsou velmi rychlí a jejich kousnutí způsobuje otok, nevolnost, bolest hlavy, bušení a nepravidelnost srdce.

Nezisková organizace Bush Heritage Australia, která se snaží chránit přírody a původní druhy, instalovala na různých místech dřevěné krabice, které měly sloužit jako příbytek pro vačice. Když jednu z nich otevřeli, nenašli tam však vačice, ale kopu těchto velkých pavouků.

Foto: Bush Heritage Australia

Vědkyni Angelu Sanders však tento objev potěšil, protože pavouci jsou rovněž původním australským druhem. Žijí obvykle pod uvolněnou kůrou stromů v početných společenstvích. Pokud ale v okolí není dostatek spadlých stromů, pavouci hledají jiné vhodné příbytky. A ten našli v dřevěné krabici a zdá se, že se jim tam náramně líbí.

Běžní pavouci žijí většinou samostatně a tkají si sítě, do kterých loví svou kořist. Maloočkovité však toto popírají. Nevytvářejí pavučiny, ale jsou aktivními lovci, od čehož je v angličtině odvozen i jejich název. Navíc jsou společenské a tolerují i jiné maloočkovité druhy či menší jedince, s nimiž se dělí o potravu.

Pokud jde o vačnatce a jejich příbytky, ty ohrožené nejsou. I když v některých jsou možná nastěhovaní pavouci, organizace těchto krabic rozmístila velké množství, takže určitě je budou obývat i zvířata, pro které byly původně určeny.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )