reprofoto: YouTube

Film obsahuje množství brutálních scén, určených pouze pro opravdu silné povahy.

Režisér John McNaughton v roce 1986 svým debutem šokoval svět. Snímek Henry: Portrét masového vraha, totiž patří mezi jeden z nejkontroverznějších filmů, jaké v kinematografii vznikly. A to má značnou konkurenci.

John McNaughton zobrazil zvrácenost a zároveň genialitu jednoho člověka s nemocnou myslí tak přesvědčivě, že se film Henry: Portrét masového vraha (Henry: Portrait of a Serial Killer) považuje za to nejautentičtější zachycení mysli psychopata, jaké se ve světě filmu podařilo vytvořit. Příběh je o to silnější, že zachycuje jednání reálné osoby.

Životopisný snímek ukazuje život a kruté činy amerického sériového vraha Henry Lee Lucase, který se mimo jiné proslavil zejména díky kontroverznímu a zvláštnímu přístupu ke svým činům. A ne pouze tím. Neměl totiž problém přiznat se pravděpodobně i k zločinům a vraždám, které sám nespáchal.

Přesný počet obětí není známý

Henry Lee Lucas byl obviněn z 11 vražd. Sám se však vícekrát mimo soudu přiznal, že tento počet měl být mnohonásobně větší. Někdy tvrdil, že zabil stovky lidí a dokonce jednou řekl, že má na svědomí až tři tisíce obětí. Zda to však bylo opravdu tak, je diskutabilní. Tyto své tvrzení totiž vzápětí popřel.

Na jedné straně tedy tvrdil, že je zodpovědný za neuvěřitelný počet obětí, ale na druhé se bránil, že není vrahem. Vyšetřovateli dokonce během řešení případu poslal dopis, v němž napsal, že není sériový vrah. A právě tuto zvláštní psychologii se podařilo geniálně zobrazit v McNaughtonovém snímku.

Hnutí Amnesty International, které se zabývá bojem za lidská práva dokonce oznámilo, že zločin, za který je Lucas obviněn trestem smrti, nespáchal. Jelikož vyšetřování nedokázalo najít dostatek důkazů, v roce 1998 mu trest zmírnili. Namísto řízené smrti tedy dostal „pouze“ doživotí.

I když je sporné, kolik vražd Henry spáchal a z většiny svých přiznání nakonec nebyl obviněn, považuje se za jednoho z nejhorších sériových vrahů všech dob. Jeho postavu ve snímku ztvárnil herec Michael Rooker, kterému se podařilo skvěle zachytit Lucasův charakter.

Krutost vycházela z jeho dětství

Henry Lee Lucas měl od malička těžké dětství a je možné, že právě tyto skutečnosti formovaly jeho osobnost. Jeho matka byla prostitutka závislá na alkoholu a otec byl mentálně postižený. Měl osm dalších sourozenců a jeden z nich Henrymu dokonce vypíchl oko.

První sex zažil s ovcí jako 13-letý, a to na popud svého otce, který ji přinesl. V patnácti spáchal svou první vraždu. O několik let později zabil svou mámu a netajil se ani kanibalismem.

Vznik filmu byl podmíněn zajímavou skutečností. Režisér John McNaughton totiž dostal pěknou částku, 100 tisíc dolarů, za které měl za úkol natočit snímek podle jeho představ. Jedinou podmínkou bylo, aby šlo o horor. Výběr námětu však s tímto vůbec nesouvisel. Toto téma by přenesl na plátno i v případě, že by měl menší rozpočet.

Když byl film dokončen, úspěšného přijetí a premiéry se nedočkal. Kvůli zvrácenosti a drastickosti musel režisér tři roky čekat na jeho uvedení. K tomu nakonec došlo, avšak pouze v upravené verzi. Může za to dokumentaristický přístup, kvůli kterému brutální scény vypadají jako skutečné. A zejména fakt, že se i opravdu odehrály.

Přesto jde o kvalitně zpracovaný film, který přináší silný příběh muže s těžkým osudem. Kvůli kontroverzi má však smíšené divácké hodnocení. Na ČSFD si vysloužil 67% a IMDb 7,0 / 10.

cs.wikipedia.org,csfd.cz
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )