ilustračná foto: Pixabay

Asteroidy jsou mimořádně vděčným tématem katastrofických filmů.

Bohužel hrozbu představují nejen ve filmech, ale i ve skutečnosti. Představte si například, že se podařilo odvrátit klimatickou apokalypsu, užíváte si ranní kávu, přemýšlíte, co s načatým dnem, kdy váš tok myšlenek najednou přeruší dopad asteroidu.

Hrozí nám srážka s asteroidem?

Naštěstí dnes už existují monitorovací systémy, které dokáží asteroid a tudíž možnou hrozbu, zachytit již několik desítek let dopředu. Vědci pak mohou pozorovat, jak se asteroid pohybuje a kterým směrem se ubírá. I když ho však mohou pozorovat, zatím není zcela jasné, jak by ho zastavili, kdyby náraz obyvatel modré planety skutečně ohrožoval.


Jak uvádí portál IFLScience, poměrně hrozivý scénář se může naplnit už za 65 let. Vědci totiž zpozorovali, že se k Zemi blíží asteroid s názvem 2019 SU3. Vzhledem k jeho současný směr pohybu se v roce 2084 ocitne zhruba 10 000 kilometrů od povrchu Země, ale čísla se ještě lehce mohou změnit. Na tom, jaká je pravděpodobnost, že asteroid se Zemi nevyhne, ale skutečně do ní narazí, se vědcům zatím nepodařilo shodnout. Někteří tvrdí, že šance je téměř nulová, další pravděpodobnost vypočetli na 1 k 147 a další si zase myslí, že šance je jen 1 k 3 600.

Co se stane, když se asteroid přiblíží?

V každém případě, Evropská kosmická agentura přidala asteroid 2019 SU3 na seznam těch, které se vyplatí pozorovat alespoň jedním očkem. Informace, které jsou vědcům dostupné, se totiž mohou velmi rychle změnit. Například dnes odhadují, že asteroid se k nám přiblíží až za 65 let, datum však není vytesán do kamene a ke střetu může dojít v zcela jiném čase. Prozatím se však odhaduje, že 2019 SU3 se k nám přiblíží někdy mezi 16. a 21. zářím v roce 2084.

 

Co by se stalo, kdyby se předpověď vědců naplnila? Odhaduje se, že by se zopakoval podobný scénář, jako v roce 2013, kdy nad ruským Čeljabinskem proletěl asteroid a explodoval ještě ve vzduchu. Navíc asteroid z roku 2013 a 2019 SU3 mají i podobnou velikost, 2019 SU3 měří přibližně 9 až 23 metrů, nejde tedy o žádného obra. Naneštěstí, incident z roku 2013 se neobešel zcela bez následků. Ačkoliv asteroid explodoval v atmosféře, tlaková vlna poškodila 7 000 budov a střepiny z rozbitých oken poranili až 1 491 lidí.

Navíc nelze zapomínat na to, že i pozornému oku vědce občas něco ujde a některé asteroidy se podaří objevit jen těsně před tím, než kolem nás prosviští.

IFLScience
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )