Flickr

Bádání po mimozemském životě stále nechává otevřených mnoho diskusí a nezodpovězených mnoho důležitých otázek.

Přesto jsou i mnozí odborníci přesvědčeni, že ve vesmíru rozhodně nejsme sami a život může existovat i v jeho dalších koutech. Švýcarský astronom, který před pár dny získal Nobelovu cenu, prozradil, že lidstvo objeví mimozemský život už v nejbližších 3 dekádách. Takové informace poskytl pro portál The Telegraph.

Před pár desetiletími nevědělo lidstvo najít další planety mimo naší sluneční soustavy a dnes známe tisíce dalších, které jsou od nás vzdáleny i miliony světelných let. Výzkum v oblasti vesmíru a astronomie postupuje rychlým tempem a také díky příspěvkům významných odborníků je zkoumání tohoto prostoru stále lepší. Mezi největší osobnosti světa astronomů patří i profesor Didier Queloz ze Švýcarska, který před pár dny získal za svou práci v oboru Nobelovu cenu.

Život mimo Zemi existuje. Najít ho prý máme v nejbližších desetiletích

52-letý astronom objevil v roce 1995 první exoplanetu v historii a stala se jí 51 Pegasi b, která obíhá kolem své plazmové hvězdy. Profesor Queloz navíc významně přispěl k vývoji Dopplerovské techniky, pomocí které bylo následně objeveno dalších 1 900 exoplanet a 1/10 z nich objevil právě tento astronom, informuje Daily Mail. Celkově si během své 24-leté praxe připsal objevy až 4 000 exoplanet a jeho pojmenování nese až 100 vesmírných objektů. Jeden z největších mozků svého oboru však odhalil i jinou stránku svého smýšlení.

Nenech si ujít:
NASA hlásí: Jeden z měsíců Saturnu obsahuje prvky důležité pro zrod života

Podle vyjádření profesora Queloza totiž lidstvo objeví mimozemský život už do 30 let. Nevěří, že jsme ve vesmíru sami. Jeho tvrzení se opírají i o fakta, že dosud bylo nalezeno množství exoplanet a hvězd, čímž se šance na nález života mimo Zemi zvyšuje. Chemie může vytvořit různorodé podmínky pro vznik života. Jak on sám prozradil, tak s pomocí speciálního stroje, který by lépe pochopil bio-chemickou aktivitu ve vesmíru, je lidstvo od tohoto významného objevu pouze několik dekád.

Po životě ve vesmíru bádá lidstvo už celá léta

Hledáním mimozemského života se přitom už léta zabývají i známé vesmírné agentury, včetně NASA nebo ESA. Právě americká kosmická agentura nedávno vyrukovala se zprávou, která mohla mnohých překvapit. Ředitel divize planetární vědy v NASA, Jim Green, prozradil, že lidstvo má brzy dočkat zásadního odhalení života na Marsu, které vyvolá řadu otázek. Informace v rozhovoru zveřejnil pro The Telegraph.

Mars / Pixabay

Nalezení života v jiné části vesmíru přitom nemusí nutně znamenat objev zeleného mužíčka z Marsu nebo inteligentní bytosti, která by podle některých sci-fi filmů chtěla obsadit Zemi. Může se jednat i o život na mikroskopické úrovni a ve formě, která by mohla být v podobné fázi vývoje jako život na naší planetě před stovkami miliony let, kdy po souši nekráčel žádný živočich. Právě příštích 30 let má podle profesora Queloza změnit naše chápání bytí ve vesmíru a to, že tu nejsme sami.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )