Fellowes Brands/YouTube

V globálním měřítku pracuje množství lidí stále více v kancelářích, kde při sedavé práci stráví denně celé hodiny.

Sezení však může pro tělo člověka představovat zdravotní riziko a neustálá práce za počítačem nese s sebou mnohé negativa. Nová studie zkoumala dopad nevhodných podmínek a špatné ergonomie při sedavé práci, aby vytvořila model člověka budoucnosti. Vliv takového druhu práce byl na jeho tělo skutečně zásadní.

Pokud budou lidé nadále trávit celé hodiny v kancelářích, za pár desítek let může jejich tělo vypadat zcela odlišně. Projeví se mnohé změny, které rozhodně nepůsobí zdravě a lidské tělo se může zásadně změnit. To tvrdí nová studie od společnosti Fellowes.

Práce v kanceláři přináší velké zdravotní rizika. Projevit se mohou již za 20 let

Autorem tohoto výzkumu je William Higham, který se zabývá budoucím vývojem chování. Ve spolupráci se zmíněnou firmou vytvořil model člověka, Emmu, který má demonstrovat změny lidského těla vlivem sedavé práce o 20 let. Emma má být dokonalým příkladem toho, co všechno se může s naším tělem udát, pokud bude lidstvo následovat trendy pracovního nasazení v kancelářích. Mnohokrát totiž lidé nemají při sezení v práci dostatečné pohodlí a podmínky, které by minimalizovaly dopad takové práce na jejich zdraví.

Fellowes

Studie se zaměřuje na lidi ve Spojeném království, ale aplikovaná může být i na mnohé jiné země, kde lidé tráví množství času za počítači. Podle statistik stráví pracovníci v této zemi zhruba 6 hodin denně sezením v práci a až 9 z 10 lidí, kteří pracují v kanceláři, mají zdravotní potíže, což ještě více ztěžuje jejich práci. Mnoha přitom trápí unavené a podrážděné oči, bolesti zad a hlavy, které mají přímý vztah s jejich zaměstnáním. Navíc zaměstnavatelé zdá se tyto problémy příliš neřeší.

Trpět bude celé tělo

Na modelu Emmy tak můžeme vidět, co všechno se může stát našemu tělu, pokud se situace a podmínky nezlepší. Lidem mohou otékat zápěstí, vlivem špatného průtoku krve budou ve větším množství tvořit křečové žíly, ekzémy ze stresu a natrvalo se může poškodit páteř.

Hrb vznikne kvůli špatným sedacím návykům. Změny přitom zasáhnou i další části našeho těla, které může podle studie vypadat za 20 let tak jako Emma. Pro tento model člověka je už pozdě, ale lidé mají ještě čas, aby při sedavé práci zavedli změny, které mohou takové deformací jejich těla zabránit.

Pomoci nám může lepší ergonomie pracoviště

Kanceláře by měly být podle doporučení studie vybavené ergonomickými doplňky a návyky by měly změnit tak, aby se minimalizovaly zdravotní rizika spojená se sedavým prací. Upravit je třeba i kvalitu vzduchu a při stravovacích návycích by měli lidé nahradit fast food zdravějším jídlem.

Fellowes

Jednou darmo, žijeme v urychlené době, která má vliv na každého z nás. Mnohé pracovní pozice vyžadují dlouhodobou práci s počítačem, ale je jen na lidech, aby se vyhnuli případným zdravotním rizikům, které sedavé zaměstnání s sebou přináší.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )