Flickr

Streamovací služby se staly oblíbeným způsobem sledování filmů a seriálů, přičemž největším gigantem v tomto oboru je americký Netflix.

Ten si podle statistik předplácí až 153 milionů zákazníků, aby mohli sledovat oblíbený obsah například i na cestách. Evropská unie v minulém roce vydala nařízení, které má divákům garantovat dostupnost obsahu v zahraničí tak jako doma, avšak Netflix ho zdá se nedodržuje. Na tento problém upozornila stránka Netflix CZ + SK Fans na Facebooku.

Předplatitelé streamovacích služeb mají dnes dostupný bohatý výběr více aplikací, které jim nabízejí množství obsahu již za pár korun měsíčně. Množství služeb se přitom neustále rozrůstá, což dokazuje i příchod Apple TV + a nedávno i Disney+.

Známou stanicí je už léta Netflix, který se těší velké oblibě i na Slovensku a v Česku. Společnost se dokonce rozhodla vyslyšet přání uživatelů a lokalizovala svou aplikaci a vybraný obsah do češtiny. Přinesla také několik původních českých filmů.

Netflix má porušovat regulaci Evropské unie. Domácí obsah streamu v zahraničí nenajdeme

Množství dabovaných filmů a seriálů se rázem rozrostlo a doplnily se také české titulky. To vše je dostupné také pro slovenského předplatitele, který si v aplikaci vybere českou lokalizaci Netflix. Aby uživatel nepřišel o svůj oblíbený obsah ani v zahraničí, v roce 2018 EU schválila nařízení, které mělo lidem zaručit streamování obsahu bez hranic. V praxi to má znamenat, že uživatel by měl mít také v zahraničí v streamovací službě dostupné filmy a seriály jako doma.

Flickr

Při cestování do zahraničí totiž hrozilo, že divák dostane na výběr obsah z jiné lokalizace, který mu nemusí vyhovovat. Nařízení Evropské unie se přitom nevztahuje pouze na tyto služby, ale také televizi, elektronické knihy, hudbu a další digitální produkty. To, co si tak díval na Slovensku, už nemuselo být dostupné v zahraničí. Regulace měla platit pro každého, včetně Netflix. Podle nových informací se však služba zřejmě vyhýbá dodržování nařízení.

Nařízení se vztahuje na země v EU

V několika případech nezpřístupňuje domácí obsah pro uživatele za hranicemi jeho země. Je však třeba podotknout, že tato regulace platí pouze v rámci zemí, které jsou členy EU, a tudíž není uplatňována například ve Švýcarsku. Momentálně není jasné, zda se Netflix vybral směrem proti nařízením EU úmyslně, nebo jde jen o chybu.

Pokud cestuješ do zahraničí, nemusíš mít v jiných zemích dostupné své oblíbené filmy a seriály jako doma. Obsah v aplikaci se totiž může nahradit tím, co Netflix nabízí v dané zemi.

Takovou situaci hlásili mnozí uživatelé po návštěvě zahraničí, ale jiní se naopak s podobným problémem nesetkali. Zatím tak není jasné, kdy se tato situace vyřeší. Netflix má v EU velký zástup předplatitelů a až 54% podíl na trhu.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )