Foto: MovieStillsDB

Uplynulý rok byl plný probdělých nocí.

A mohou za to špičkoví hollywoodští, ale i nezávislí režiséři, kteří nám tento rok doručili pořádnou nadílku kvalitních hororů. Samozřejmě, že v jednom z nejpopulárnějších filmových žánrů se našlo i úctyhodné množství braků, ale na druhé straně se můžeme těšit také z několika skutečně výjimečných snímků.

Po tom, co jsme se podívali na nejlepší komedie roku 2019 či na nejlepší sci-fi filmy roku 2019, se dnes podíváme na nejlepší horory uplynulého roku. Pojďme si je společně zrekapitulovat.

Slunovrat/ Midsommar

ČSFD: 68 %
IMDB: 7,2/10

Slunovrat bylo velmi pozoruhodné dílo režiséra Ariho Astera, který nám přinesl i jeden z nejděsivějších hororů současnosti, Hereditary. V tomto případě udělal talentovaný filmař několik revolučních kroků. Zdrojem strašení nebyla tma, ale světlo a zároveň nám předstíral události, které se mohou klidně odehrát úplně komukoliv. Film zasazený do skandinávské vesničky si nevysloužil velké uznání od mainstreamových diváků, ale artových nadšenců i filmových kritiků velmi potěšil.

Nevěsta na zabití / Ready or Not

ČSFD: 70 %
IMDB: 6,9/10

Nevěsta na zabití je bez debaty film, který zařadíme do kategorie oddychovka. Toto ho však vůbec nedegraduje, právě naopak. Film má velmi dobrou kadenci, atraktivní hlavní postavu a scénografie nám předstírá prostředí, které je děsivé, ale zároveň jaksi divně útulné a stále stylové. Mezi letních hororů tohoto roku určitě vyčnívá nejvíc.

To Kapitola 2 / It: Chapter Two

ČSFD: 64 %
IMDB:  6,7/10

Dlouho očekávané pokračování fantastického filmu To konečně dorazilo. Film, který však ani zdaleka nebyl tak silný, jako jeho předchůdce z roku 2017, nás mírně zklamal. Jde sice o mistrovsky zpracované dílo, které však ztrácí na šťávě a nezachraňuje ho ani hvězdné obsazení. Dvojka je sice mnohem strašidelnější, ale bohužel kvalitativně se k prvnímu filmu neblíží. Přesto by si však žádný filmový fanoušek neměl nechat To: Kapitola 2 ujít.

Kořist / Crawl

ČSFD: 58 %
IMDB: 6,2/10

Kořist sice po vizuální stránce působí velmi dobře, ale pouze tím vyrovnává to, co jí chybí po příběhové stránce. Film má sice velmi dobrý námět, ale děj vůbec nestaví na postavách, ale spíše na okolnostech, které známe od jiných béčkových sourozenců. Více o této zajímavé, ale trošku ospalé žánrovce si můžete přečíst v naší recenzi.

Noční můry z temnot / Scary Stories to Tell in the Dark

ČSFD: 59 %
IMDB: 6,2/10

Noční můry z temnot byly v neoriginálních hororových vodách velmi příjemným osvěžením, které jsme toto léto zoufale potřebovali. Film je totiž výsledkem spolupráce dvou masivních hororových talentů. Na filmu pracoval norský režisér André Øvredal, přičemž na pozici producenta mu pomáhal a asistoval ikonický Guillermo del Toro, který nám dal například původního Hellboye, Faunův laybrint zda oscarovou Podobu vody.

My/ Us

ČSFD:  58 %
IMDB:  6,9/10

Tento rok sa opäť o slovo zahlásil aj novopečený režisérky talent Jordan Peele. Ten bol v posledných pár rokoch známy len vďaka comedy sketochom, ktoré vychádzali na Comedy Central. Pred dvomi rokmi však uviedol jeden z najvýznamnejších filmov tohto desaťročia, s názvom Get Out. Nesklamal ani pri svojom comebacku s filmom Us, v ktorom sa do hĺbky povenoval svojej fóbii z dvojníkov. Ak sa vám zdá, že filmový svet by si zaslúžil viac od tohto génia, určite sledujte aj najnovšiu verziu seriálu Twilight Zone, ktorú Jordan Peele uvádza.

Tento rok se opět o slovo zahlásil i novopečený režisérský talent Jordan Peele. Ten byl v posledních pár letech známý jen díky comedy sketchům, které vycházely na Comedy Central. Před dvěma lety však uvedl jeden z nejvýznamnějších filmů tohoto desetiletí, s názvem Get Out. Nezklamal ani při svém comebacku s filmem Us, ve kterém se do hloubky věnoval své fobii z dvojníky. Pokud se vám zdá, že filmový svět by si zasloužil více od tohoto génia, určitě sledujte i nejnovější verzi seriálu Twilight Zone, kterou Jordan Peele uvádí.

Doktor Spánek / Doctor Sleep

ČSFD:  80 %
IMDB: 7,6/10

Roky bylo Osvícení považováno za absolutní vrchol hororového žánru. Tento titul nemůžeme Kubrickomu veledílu upírat ani dnes. Film, který je založen na knize pana temnot, Stephena Kinga, se však dočkal pokračování. Nejprve knižního a později i filmového. Hlavní roli si v Doctor Sleep střihl Ewan McGregor a film byl rozhodně nejsympatičtějším překvapením tohoto roku.

Mrtví neumírají / The Dead Don’t Die

ČSFD: 54 %
IMDB: 5,5/10

Mrtví neumírají je nezávislý film Jima Jarmusche, který se v tomto díle opět vyblbnout a oddal se své přirozené divnosti. Film opět není něčím, co by zřejmě ocenil mainstreamový divák, ale určitě jde o podstatné dílo, kterému Adam Driver a Bill Murray vdechli opravdovou duši.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )