Foto: SITA

Německé železnice prozradily údaje, které mohou zveřejnit pouze se souhlasem dotyčné osoby.

Švédská aktivistka Greta Thunberg se po klimatické konferenci v Madridu, která skončila úplným fiaskem, rozhodla strávit Vánoce v rodném Švédsku. Její minulá cesta vlakem si vysloužila nemalou pozornost médií i veřejnosti. Slovní výměna názorů mezi mladou Švédkou a německými železnicemi si všimli i německé úřady.

Berlínský zmocněnec pro ochranu údajů se podle informací českého portálu echo24.cz bude muset „popovídat“ s německým železničním dopravcem Deutsche Bahn. Příčinou má být zveřejnění informací o cestě švédské aktivistky na sociální síti Twitter, kde si Deutsche Bahn během minulého týdne s Gretou Thunberg vyměňovali interpretace ohledně jejího cestování.

Všechno to začalo fotografií, kterou švédská aktivistka zveřejnila na sociální síti. „Cestuji plným vlakem přes Německo,“ napsala na Twitteru 16letá Thunbergová k přiložené fotografii. Německý dopravce si to zřejmě interpretoval jako negativní reklamu a vyjádřil se proto k příspěvku mladé aktivistky.

„Milá Greta, děkujeme, že nás železničáře podporuješ v boji proti klimatickým změnám! … Ještě hezčí by ale bylo, kdyby si dodala i zprávu o tom, jak přátelsky tě náš tým dokázal usadit na tvé místo v první třídě, „napsala společnost DB na Twitteru.

Greta Thunberg během klimatické konference v Madridu, foto: Archív TASR/AP

Následně se po reakci německého dopravce znovu ozvala Greta Thunberg, která vysvětlila, že pro zrušení vlaku z Basileje musela sedět na zemi ve dvou vlacích, přičemž však od města Göttingenu dále pokračovala na svém místě v první třídě. Dodala také, že plné vlaky vnímá pozitivně, protože jde o jeden z nejekologičtějších způsobů dopravy.

Do celé situace se nakonec zamotal i berlínský zmocněnec pro ochranu údajů. „Bereme to jako příležitost promluvit si s Deutsche Bahn o manipulaci s osobními údaji cestujících,“ řekla pro německý Spiegel mluvčí kanceláře berlínského zmocněnce Maja Smoltczyk. Dopravce totiž veřejně zveřejnil číslo vlaku, kterým aktivistka cestovala jakož i to, že cestuje první třídou. Má jít o údaje, které lze zveřejnit pouze po souhlasu dotyčné osoby. Aby se však případ řešil jako porušení pravidel, musela by švédská aktivistka podat oficiální stížnost.

Foto: TASR/AP

Greta Thunberg se mezitím po měsících cestování po světě dostala do rodného Švédska. Ve Stockholmu se v pátek připojila i ke klimatické stávce před švédským parlamentem. Po dlouhém čase se tak vrátila na místo, kde s klimatickými protesty začala.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )