Airinum

Koronavirus je stále blíže našich hranic a každým dnem je nakaženo více a více lidí.

Jako účinnou ochranu proti nakažení odborníci doporučují zejména respirátory. Ty jsou však účinné pouze tehdy, pokud dokonale obepnou čelist. Právě zde mohou mít lidé s bradou velký problém, informuje CDC. Jako první to tyto dny připomněl portál Živě.cz ve svém článku.

Americké Centrum pro kontrolu nemocí a prevence CDC vytvořilo velmi zajímavou infografiku. Je už sice stará tři roky a víceméně vtipnou formou zobrazuje účinnost respirátor závislosti na tom, jaký má daná tvář typ ochlupení a právě v těchto dnech, kdy je celosvětová hrozba koronavirus, opět získává pozornost.

Respirátor má za úkol filtrovat nebezpečné částice, aby se nedostaly do dýchacích cest. Správně bude fungovat pouze tehdy, pokud dokonale přilne k obličeji a ochrání dýchací cesty. Pokud má člověk v tvém okolí bujnou bradu, řekni mu, že v případě velké pandemie by se musel buď vzdát brady nebo zdraví. Samozřejmě, přeháníme, ale respirátor nebude fungovat, protože vlasy jsou mnohem větší než vdechnuté částice.

Proto většina částic a plynů obejde těsnění respirátoru a mezi mezeru v ochlupení se může dostat až do dýchacích cest nositele. Některé studie ukázaly, že dokonce i dvoudenní strniště může snížit ochranu a přítomnost brady pod respirátorem způsobuje 20 až 1000krát více úniku částic ve srovnání s těmi, kteří jsou oholení.

Hlavní prevencí před onemocněním by měla být vhodná hygiena, ale pojďme se podívat se typy respirátorů. Zdravotnické rouška je určeno spíše pro lidi, kteří již jsou virem nakaženi a jeho používáním budou bránit dalšímu šíření. Naopak respirátor je určen pro zdravé lidi, kteří se chtějí před koronavirem chránit. Hlavním faktorem při výběru správného respirátoru je jeho ochranná škála označena jako FFP.

Xiaomi / SITA

Jsou známé celkově 3 stupně ochrany – FFP1, FFP2 a FFP3. Stupeň FFP1 dokáže odfiltrovat jemné prachové částice a aerosolu na olejovém či vodním základě s účinností 80 – 90%. Ty se vyskytují při vrtání nebo řezání. FFP2 má zvýšenou účinnost až na 95%. Nejvyšší škálu filtrace má FFP3, který se používá zejména ve zdravotnictví či farmaceutickém průmyslu.

Infografika měla spojitost s akcí Movember, kdy se každoročně konají akce, jejichž cílem je zvýšit povědomí o zdraví mužů. S ním se pojí i „No shave“ neboli výzva pro muže, aby na měsíc zahodili své žiletky a holicí strojky. Někdy vzhled musíme obětovat pro to, abychom byli zdraví.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )