Foto: MovieStillsDB

Dokázali byste si v postavě Harryho Pottera ve filmech představit někoho jiného?

Bude to znít neuvěřitelně, ale za rok to bude přesně 20 let, co se do kin dostala první filmová adaptace slavné ságy o čaroději Harrym Potterovi. První díl s podtitulem Kámen mudrců odstartoval kariéru zejména trojici hlavních hrdinů, jejichž ztvárnili Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson. Nechybělo však mnoho a hlavního hrdinu s jizvou na čele ve tvaru blesku bychom si spojovali s celkem jiným jménem.

Na konkurz se tehdy údajně přihlásilo více než 7 tisíc adeptů, kteří chtěli ve filmovém zpracování ztvárnit slavného mladého čaroděje. Dopadlo to tak, že nejlepším z nich byl tehdy 10-letý Daniel Radcliffe. Mezi sedmi tisíci zájemců ale bylo i mnoho dalších tváří a tvůrců, především režisér Chris Columbus, který režii prvních dvou filmů dostal na starost, viděl hlavního hrdiny také v jiných tvářích.

Foto: MovieStillsDB

Nemohl to být kdokoliv

Jak informuje portál Screen Rant, „chlapce, který přežil“ si nemohl zahrát jen tak leckdo. Jelikož J. K. Rowlingová si stanovila při prodeji práv na zfilmování její slavné knižní ságy určité podmínky, čekal filmaře nelehký úkol. Herečtí představitelé jednotlivých postav se na ně museli nejen podobat, ale zejména museli mít britské občanství, protože příběh Harryho Pottera se odehrává právě v Anglii.

Prvotní volby, ať byly jakkoli silné, tak nakonec nevyšly. Koho jsme tedy mohli – kdyby volba nakonec nepadla na (dnes mimořádně oblíbeného) mladého herce Daniela Radcliffa?

Draco jako Harry

Možná jste věděli, možná ne, ale zájem o ztvárnění Harryho Pottera měl i Radcliffe kolega Tom Felton. Blonďatý chlapec, kterému nakonec připadla úloha Potterova nenáviděného spolužáka ze Zmijozelu Draca Malfoye, se skutečně o postavu Harryho ucházel. Zradil ho ale nakonec jeho vzezření, ale ve slavné sáze se přece jen objevil, i když v jiné roli.

Tom Felton jako Draco Malfoy. Nejdříve se ucházel o roli Harryho Pottera. Foto: MovieStillsDB

Najít hlavního hrdinu samozřejmě nebylo jednoduché i z toho důvodu, že produkce hledala někoho, kdo měl věk 11 let a mohl by hlavního hrdinu, pokud by to bylo možné, ztvárňovat až do samotného finále. I z tohoto důvodu režisér Chris Columbus strávil stovky hodin na konkurzech, kde dostávali šanci ostatní a kromě Feltona to byl i mladý herec Liam Aiken.

S tím Columbus již dříve spolupracoval na rodinné komediálním dramatu Druhá ale první (Stepmom) a do postavy Harryho se hodil. Problémem bylo, že nebyl rozený Brit, takže tuto volbu Rowlingová Columbusovi zatrhla.

Herec Liam Aiken byl volbou režiséra Chrise Columbuse .. Nakonec mu to neprošlo. Foto. MovieStillsDB

Stejně tomu bylo i v případě jiné slavné dětské hvězdy v té době. Produkční studio Warner Bros. vidělo Harryho i ve hvězdě filmů jako Šestý smysl (The Sixth Sense) či A.I .: Umělá inteligence (A.I .: Artificial Intelligence) – Haleym Joel Osmentovi. I v tomto případě ale bylo problémem, že Osment nebyl rodný Brit, plus také zvážil jeho vzezření a v neposlední řadě i věk herce, který v té době měl už 12 let.

I Haley Joel Osment mohl být filmovým Potterem. Foto: MovieStillsDB

Henry Cavill, Kate Winslet i samotná Rowlingová!

Tvůrci filmu nakonec toho správného Pottera našli právě v Radcliffovi, což se nakonec ukázalo jako velmi správná volba. Jiného filmového Harryho si totiž dnes už dokáže představit jen málokdo. Zajímavé ale je, že podobně to bylo i při obsazování ostatních postav. Nechybělo totiž mnoho a mnohé z nich by také vypadaly docela jinak.

Hagrida si například mohl zahrát dnes již zesnulý herec a komik Robin Williams, profesor Snape mohl vypadat jako Tim Roth, narcistického spisovatele Zlatoslava Lockharta zas mohl hrát Hugh Grant a Ian McKellen Brumbála.

Tvůrci ale kdysi zvažovali i další zvučná jména Hollywoodu jako Tilda Swinton (měla hrát profesorku Trelawneyovou), Henry Cavill (mohl hrát Cedrika Diggoryho), Rosamund Pike (mohla hrát Ritu Holoubkovou) a zahrát si v Potterovi mohla i Kate Winslet. Při ní se spekulace otevíraly dokonce při dvou postavách – konkrétně prý absolvovala setkání s týmem tvůrců kvůli ztvárnění Fleur Delacourové i Heleny Havraspáru. Nakonec se však nedohodli.

O něco zajímavější je informace, že ve filmovém zpracování se měla objevit i samotná autorka Harryho Potter – J. K. Rowlingová. Ta si údajně měla zahrát Harryho mámu Lily ještě v prvním filmu. Nakonec ale tuto nabídku odmítla, protože sice je matkou Harryho Pottera, není však herečka a bála se, že záběry poškodí.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )