Foto: NASA's Goddard Space Flight Center [Public domain]

Vesmír je prostorem nekonečných možností.

Jednou ze zásadních otázek, které vědce trápí již nějaký čas, je otázka obyvatelnosti jiných planet. V posledních letech se vědci intenzivně zabývají zejména možností života na Marsu. Je však možnost, že někde ve vesmíru existuje planeta, kde by člověk mohl přežít?

Objevili planetu velikostí připomínající Zemi

Jak uvádí portál Science Daily, NASA učinila výjimečný objev. Díky satelitu Transiting exoplanet Survey Satellite (TESS) totiž objevila planetu nacházející se v zóně, která je považována za obyvatelnou. Planeta je přibližně stejně velká jako Země a podmínky jsou ideální k tomu, aby se na jejím povrchu nacházela voda v tekutém skupenství. Nově objevená planeta dostala pojmenování TOI 700 d a NASA na její přezkoumání použila Spitzer Space Telescope. Díky němu se podařilo vytvořit náhled toho, jaké by mohly na planetě vládnout podmínky, což usnadní další průzkumy.

 

Objev je o to zajímavější, že dosud se nepodařilo objevit příliš mnoho planet, které by byly velikostí podobné Zemi a ještě k tomu v zóně, která je považována za obyvatelnou. Několik takových planet se podařilo objevit v okolí chladného červeného trpaslíka s názvem TRAPPIST-1 a NASA je objevila díky Keplerovu teleskopu.

Teleskop hledá planety v obytné zóně

Teleskop TESS byl sestaven speciálně kvůli hledání planet, které obíhají v blízkosti hvězd, jsou tedy v obytné zóně a rozměry blízké Zemi. Právě při těchto planetách je nejpravděpodobnější, že se je podaří objevit velkými teleskopy z vesmíru, ale i ze Země. Objev planety TOI 700 d je pro teleskop TESS zatím největším úspěchem a radost vědců z NASA je o to větší, že ještě tento měsíc teleskop TESS svou operaci končí.

NASA/JPL-Caltech [Public domain]
Úkolem TESS je monitorovat části oblohy, kterým se říká sektory a jedna mise trvá 27 dní. Teleskop sleduje tzv. přechody, tedy čas, kdy se následkem přechodu planety předních hvězd změní její jasnost. Planeta TOI 700 d je od Země vzdálena přibližně 100 světelných let a nachází se v souhvězdí Dorado. Hvězda, kolem které planeta obíhá, byla původně nesprávně klasifikována. Vědci se domnívali, že je více podobná Slunci, a tedy planety, které kolem ní obíhají, jsou větší a žhavější.

Foto: NASA’s Goddard Space Flight Center

Vědcům se však chybu v měřeních podařilo napravit, díky čemuž zjistili, že planety obíhající kolem hvězdy jsou menší a nacházejí se v zóně, která je považována za obyvatelnou. Jedna z planet, TOI 700 b, je téměř stejně velká jako Země, její povrch je pravděpodobně kamenitý a hvězdu oběhne během 10 dní. Planetě TOI 700 d zas trvá 37 dní, dokud kolem hvězdy oběhne. Samozřejmě, aby se vědci o planetách dozvěděli více, jsou nutné další pozorování a průzkumy. Dalším krokem je zjistit, zda planeta má atmosféru a pokud ano, jaké je její přesné složení.

 

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )