Foto: Alexandar Vujadinovic [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Nejvyšší hora Švédska ztratila svůj titul.

Klimatické změny se nás dotýkají stále víc. Léta jsou stále více žhavější a zimy mírnější. Důkazem jejich negativního vlivu na přírodu je i Kebnekaise, nejvyšší vrch Švédska. Ten má dva vrcholy, jeden severní, který je skalní a druhý jižní, který je tvořen ledovcem. A právě ten jižní je, resp. byl vyšší a tedy i nejvyšší vrch Švédska. Avšak nové měření ukazují, že o tento titul přišel. Zprávu přináší CNN.

Jižní vrch Kebnekaise má momentální výšku 2 095,6 metrech, což je dosud nejnižší naměřená hodnota od roku 1880. Severní vrch má výšku 2096,8 metru čímž se stal o 1,2 metru vyšším.

Foto: Johan Schagerström [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
„Poprvé od roku 1880 můžeme s jistotou říci, že je jižní vrchol je nižší než jako severní,“ řekl pro CNN Gunhild Ninis Rosqvist, profesor geografie Stockholmské univerzity, který každý rok měří vrchol. „Změřili jsme ho na konci období tání, 3. září, pomocí technologie GPS s chybovostí pouze několik centimetrů. „

V průběhu posledních 50 let se výška jižního vrchu snížila o alarmujících 24 metrů oznámil profesor a dodal, že posledních 10 let byla míra tání až 1 metr ročně.

Foto: SiriusA [Public domain], via Wikimedia Commons
Pravdou je, že výška jižního vrchu se v průběhu roku mění. V zimě narůstá a během teplých letních dnů zase klesá. No dosud nikdy neklesl tak, aby byl nižší než severní svah. Novým nejvyšším vrchem Švédska a Laponska se tak stal severní vrch Kebnekaise.

To, co se děje na Kebnekaise se děje všude. A to nejen ve Skandinávii ale například i v Alpách. To představuje problém i v tom, že se takto snižuje množství vody, které následně slouží pro zvířata. V budoucnu pravděpodobně utrpí i cestovní ruch, protože nebude dostatek sněhu pro lyžaře. Vyhlídky jsou tedy stále pesimističtější.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )