FonTech

Čtyři největší výrobci elektroniky - Huawei, Xiaomi, Vivo a OPPO spojili své síly, aby společně vytvořili alianci Global Developer Service Alliance (GDSA), jejímž cílem je vytvoření mobilní platformy, která bude distribuovat aplikace do různých koutů světa.

Shrnuto a podtrženo, v podstatě jde o vytvoření alternativy pro Google Play – píší portály AndroidAuthority či Phonearena.

Aplikace Google Play je dnes nedílnou součástí zařízení s Androidem. Existují však i výjimky. Obecně jsou to smartphony prodávány v Číně, kde jsou všechny Google služby zakázané a po nedávných událostech nové smartphony Huawei, který nezískal potřebné licence, aby je mohl využívat. Podobný osud přitom může postihnout i ostatních výrobců z Číny, mezi něž patří i Xiaomi, Vivo či OPPO.

Výrazný podíl na trhu

Původně se celý projekt měl spustit už v březnu, nicméně je pravděpodobné, že se kvůli koronaviru toto datum ještě bude několikrát posouvat. Zatím je spuštěna oficiální webová stránka, podle níž bude služba zatím dostupná ve třech regionech, včetně Indie, Indonésie, Ruska či Malajsie.

Spojení těchto čtyř společností přitom přináší řadu výhod. Xiaomi má velké zastoupení v Indii, Vivo a OPPO v jihovýchodní Asii a Huawei v Evropě. Celkově se přitom starají o více než 40% podíl na trhu.

Společnost Google by proto měla tuto vznikající koalici brát vážně, protože bude lákavá i samotných vývojářů. Je totiž mnohem menší pravděpodobnost, že se jejich aplikace ztratí v moři Google Play, kde je stále obtížnější prorazit. Podle nejnovější statistiky se v něm nacházejí téměř 3 miliony aplikaci. Navíc si dnes Google „účtuje“ servisní poplatek 30% z ceny aplikace.

Nové platformě by stačilo tuto hranici snížit a hned by se stala atraktivní pro vývojáře. Jaký úspěch tento počin nakonec zaznamená je sporné a vše závisí na přístupu jednotlivých uživatelů v dané zemi, kde tento obchod bude mít své působení.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )