Ilustračná foto: TASR/AP (Jonathan Brady)

Člověk se nejednou považuje za pána tvorstva, který vždy byl a bude nejmocnější.

Svět je však mnohem komplikovanější, než by se mohlo na první pohled zdát. Například, před tisíci lety existovalo několik druhů člověka, nakonec jsme však zbyli jen my. Co zapříčinilo vyhynutí ostatních druhů?

Po Zemi kdysi kráčelo 9 druhů lidí

Jak informuje portál The converstion, před 300 000 lety kráčelo po povrchu Země až 9 druhů lidí, dnes však už existuje jen jediný druh, my. Nejznámějším lidským druhem jsou neandrtálci, Homo neanderthalensis, podsadití lovci žijící na území Evropy. Vyhynulým taxonem jsou například Denisovania, kteří obývali asijské země, v Indonésii žil druh Homo erectus a v Africe zas Homo rhodesiensis.

José-Manuel Benito Álvarez (España) —> Locutus Borg [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
V rámci těchto druhů zas existovaly poddruhy, které byly nízkého vzrůstu a měly malý mozek. Například v Jižní Africe žil poddruh Homo naledi, Filipíny obýval Homo luzonensis a v Indonésii žil poddruh s názvem Homo floresiensis. Toto není ani zdaleka všechno, nové druhy a poddruhy neustále přibývají a vědci se domnívají, že objevených bude ještě mnohem více druhů, než je v současnosti známých.

Způsobili jsme masové vyhynutí?

Bohužel, existují už jen v záznamech. Všechny druhy kromě současně žijícího člověka vyhynuli před 10 000 lety. Navíc, všechny druhy vyhynuli téměř současně, díky čemuž se vědci domnívají, že šlo o masové vyhynutí. Z těch dob však neexistuje zmínka o žádné katastrofě, která by vyhynutí druhů mohla způsobit, nedošlo k nárazu meteoritu, smrtící vulkanické činnosti či ke prudkým klimatickým změnám.

Zvláštní je, že masové vyhynutí se datuje přibližně do dob, kdy se na Zemi vyskytl a rozšířil nový druh člověka, Homo sapiens. První kroky moderního člověka směřovaly z Afriky na další kontinenty a zdá se, že právě moderní člověk je zodpovědný za 40 000 let trvajícího ničení. Existují totiž důkazy svědčící o tom, že předešlé druhy jednoduše nevyhynuli, ale došlo ke střetu s moderním člověkem a ke kruté prohře.

Rawansari at English Wikipedia [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Člověk moderní, člověk chamtivý

Vědci se tedy domnívají, že za zánik ostatních druhů je zodpovědný právě Homo sapiens, moderní člověk, nenasytný, nebezpečný a věčně nespokojený tvor. Vyhubením ostatních druhů totiž ničení neskončilo, jsme zodpovědní za mnoho událostí, počínaje zmizením savců z doby ledové až po žhoucí deštné pralesy v současnosti. Lovili jsme mamuty, dokud nezůstal ani jediný, přivlastňovali jsme si půdu pro zemědělské účely a dnes slouží člověku více než polovina z celkového území planety.

Nestačí nám to, co máme a existující záznamy říkají, že to tak bylo vždy. Již před tisíci lety lidé bojovali o území a neváhali kvůli nim vyhubit národy, které je původně obývali. Domníváme se, že jsme lepší než byl člověk kdysi, pokud však jde o násilí, mění se jen zbraně, jakými na sebe navzájem útočí. Zatímco kdysi to byly sekery, kopí a oštěpy, dnes máme jaderné zbraně či pistole. Strategie a plány na zničení nepřítele a získání prospěchu se kuli už v dobách před tisíci lety a kují se i dnes. Již před tisíci lety byl člověk schopen podvádět a manipulovat.

The Conversation
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )