Foto: Public Domain (Kolbrún Ragna)

I v Česku máme pár obcí, kde žije jen pár obyvatel.

Na tomto ostrově však žije trvalo jen 6 obyvatel, nejsou zde řádné cesty a silniční provoz zde ani neexistuje. Přesto byl prohlášen za nejlepší ostrov na světě.

Nejlepší ostrov roku 2020

Ostrov Flatey se nachází na severním pobřeží Islandu a na délku měří necelé dva kilometry. Navzdory své rozloze se však podle portálu Big Seven Travel probojoval na přední příčky a získal tak titul nejlepšího ostrova na rok 2020. Ostrovy, které byly do hodnocení zapojeny, získávali body na základě čtenářských hlasů, na základě hodnocení médií a na základě toho, jak se zde cítí cestovatelé.

Foto: Patrick Nouhailler’s… [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
V zimě je ostrov jako vymřelý, během letních měsíců sem však podle portálu The Independent zavítá až 9 000 turistů. Nejčastěji sem chodí milovníci opeřenců, ostrov je totiž skvělým místem k pozorování populace mníšiků a 35 dalších druhů ptáků. Najdete zde například svišťouně zrcadlového, Fulmara ledového, kormoráni, se živí či Rybák dlouhoocasý. Na své si přijdou i milovníci zeleně, protože na ostrově najdete 150 druhů rostlin a navíc, z ostrova lze pozorovat kosatky dravé.

Hotel je otevřen pouze na 3 měsíce

Ostrov je kromě flóry a fauny zajímavý i tím, že je jedním ze 40 ostrovů, které tvoří souostroví v oblasti zvané Breiðafjörður Bay, Flatey je však jediným obydleným ostrovem, i když má jen 6 obyvatel. Na ostrov se dostanete pouze lodí z města Stykkishólmur a ubytovat se můžete v jediném hotelu, v hotelu Flatey. Navíc ten je otevřen pouze 3 měsíce v roce, a to od června do srpna. Jinak to na ostrově působí, jakoby se tu zastavil čas.

Flatey Island

Zajímavostí je, že ostrov má i svou vlastní knihovnu. Vybudována byla ještě v roce 1864 a je nejstarší knihovnou na Islandu. I díky tomu je ostrov jako stvořený pro milovníky ticha, klidu a téměř nedotčené přírody. Pokud byste si chtěli odpočinout i duchovně, najdete zde kostel, který byl postaven v roce 1926 a fresky v něm malovali Kristjan and Baltasar Samperovi. Ostrov se zalíbil i filmařům a natáčely se zde například části filmu The Honour of the House.

Chcete vědět, které další ostrovy se propracovali do top 20?

 1. Flatey, Island
 2. Palawan, Filipíny
 3. Espiritu Santo, Vanuatu
 4. Sommarøy, Norsko
 5. Korčula, Chorvatsko
 6. Aranské ostrovy, Irsko
 7. Pemba, Zanzibar
 8. Barbados
 9. Lummi, Washington, US
 10. Bora Bora, Francouzská Polynésie
 11. Rawa, Malajsie
 12. Azory, Portugalsko
 13. Koh Tao, Thajsko
 14. Capri, Itálie
 15. Fraser Island, Austrálie
 16. Bali, Indonésie
 17. Ibiza, Španělsko
 18. Cape Breton Island, Nové Skotsko, Kanada
 19. Korzika, Francie
 20. Santorini, Řecko
The Independent, Big Seven Travel
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )