Ilustračná fotografia, Foto: Archív SITA

Předpokládá se, že půjde o velmi těsné přiblížení, šance na srážku jsou 1: 100.

V souvislosti s nedávným spuštěním projektu Starlink, který počítá s tisíci satelitů na orbitě Země, se objevily i obavy o přeplnění oběžné dráhy naší planety. Odborníci proto už před nějakým časem varovali před možnými srážkami satelitů. K jedné takové může dojít již zítra.

Nejde sice o nové satelity projektu Starlink, které v uplynulých týdnech přibyly na zemském orbitě, scénář je však podobný. Už zítra, 29. ledna se nad územím Spojených států amerických na oběžné dráze Země mohou srazit dva nepoužívané satelity, informuje portál Science Alert s odvoláním na informace služby LeoLabs, která monitoruje pohyb vesmírného odpadu na orbitě.

Na začátku roku 2019 bylo na oběžné dráze Země 4 987 umělých družic, dnes jejich počet bezpochyby překračuje 5 000. Velká část z nich patří do kategorie tzv. vesmírného odpadu. Už dávno nedodržují svou funkci, jsou vyřazeny ze služby, nekomunikují se Zemí a tudíž není možné s nimi manévrovat. Po své dráze budou putovat zřejmě navždy, popřípadě dokud vesmírné agentury nepřijdou s myšlenkou, jak se vesmírného odpadu zbavit.

Pravděpodobnost 1: 100

Služba LeoLabs, která se zabývá monitorováním vesmírného odpadu aktuální varuje před situací, kterou v posledních měsících avizovalo více odborníků. Už zítra by se totiž měli na zemském orbitě jen velmi těsně minout dvě vyřazené družice. Teleskop IRAS a družice GGSE-4 se podle výpočtů přiblíží na vzdálenost 15 až 30 metrů, což je ve vesmírném prostoru mimořádně blízko. Pravděpodobnost, že se tyto objekty na oběžné dráze srazí, bylo určeno hodnotou 1: 100.

Teleskop IRAS vypustili na orbit v roce 1983, vážil téměř jednu tunu. Družice GGSE-4 je mnohem menší, váží pouze 4,5 kg a na oběžné dráze je od roku 1967. Průměrná rychlost obou objektů je mimořádně velká a to až 14,7 km s. Ani s jedním ze zařízení nejde manévrovat, na orbitě tak představují jakési „neřízené střely“.

Téměř 20 000 satelitů

Pokud by se družice srazily, ve své podstatě by se nic vážného nestalo. Úlomky se na Zem nedostanou, přístroje již nejsou v provozu, takže by k újmě nepřišli ani vesmírné agentury. Negativním důsledkem je však vznik dalších menších úlomků, objektů, které do budoucna představují další a další překážky a možné riziko srážky vesmírných objektů. Riziko podobných událostí se bude zvyšovat zejména v příštích letech. Starlink chce totiž na orbitě 12 000 svých satelitů, celkové množství objektů na orbitě se tak do konce desetiletí může přiblížit i k 20 000 družic.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )