Ilustračné foto: "Mike" Michael L. Baird [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Lékaři nejprve nevěděli, co se muži stalo.

63-letý muž z německých Brém se nakazil vzácnou bakteriální infekcí po tom, jak ho olizoval vlastní pes. S nákazou bojoval několik dní, ale lékaři ho nakonec nedokázali zachránit.

Muž měl zpočátku příznaky podobné chřipce doprovázené zvýšenou tělesnou teplotou a obtížemi s dýcháním. Den předtím, než se rozhodl jít do nemocnice, se začaly u něj projevovat další zvláštní příznaky. Na tváři se mu objevily vyrážky a měl bolesti nervů a svalů na nohou. Jak uvádí portál Science Alert, následné vyšetření odhalilo podkožní krvácení.

Kromě toho ale lékaři zjistili poškození ledvin a jejich nefunkčnost, i nedostatečné okysličování organismu krví. Lékaři byli v rozpacích. Předpokládali, že by mohlo jít o meningitidu, no neměl bolesti hlavy, ani ztuhlý krk a ani necestoval nikde do zahraničí, kde by se mohl nakazit nějakou exotickou chorobou.


Lékaři mu nakonec diagnostikovali sepsi a trombotickou poruchu purpura fulminans, která mimo jiné zapříčiňuje změnu barvy kůže. Nasadili mu léčbu antibiotickým koktejlem zahrnujícím více účinných látek v boji proti infekci, ale příznaky se stále zhoršovaly. Dokonce došlo k zástavě srdce, ale lékařům se ho podařilo resuscitovat. Následně ho intubovali a napojili na plicní ventilaci.

Až na čtvrtý den po hospitalizováni identifikovali viníka. Byla to bakterie Capnocytophaga canimorsus. Tento mikrob je poměrně rozšířený a je běžně přítomen v ústní dutině psů a koček. Na člověka se přenáší pouze zřídka a zejména tehdy, pokud člověka zvíře kousne. Ani to však není běžné a ohroženi jsou zejména lidé s oslabenou imunitou.

Muž však nebyl psem pokousán, ani jinak poraněný a ani neměl oslabenou imunitu. Přesto stačilo, že ho jeho pes předtím olízl. V průběhu následujících dní po stanovení diagnózy se navzdory léčbě muže stav neustále zhoršoval. Začali mu selhávat orgány a dostal zápal plic. Na 16. den od příjezdu do nemocnice zemřel na sepsi.


Až 25% hlášených případů nakažení Capnocytophaga canimorsus je smrtelných. I když toto číslo může být děsivé, lékaři poznamenávají, že tyto údaje nemusí odrážet reálný stav. Lidé mohou nákazu překonat doma pouze s příznaky chřipky a ani netušili, že byli nakaženi právě touto bakterií.

I na základě tohoto případu však lékaři varují. Pokud máte domácího mazlíčka a objeví se u vás podobné příznaky jako při chřipce spojené s vyrážkou podlití krví okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a informujte o tom lékaře.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )