Foto: macedoniantraveler, ardiijanl (Instagram)

Podobní místo byste na světě zřejmě hledali marně.

Představte si obrovský mramorem vykládaný bazén s krystalově čistou vodou. Zní to jako pořádně drahá dovolenková destinace, viď? Pravdou ale je, že ji můžete navštívit zcela zdarma. Stačí vycestovat do Makedonie, kde se nachází skutečný světový unikát. V bývalém mramorovém lomu naleznete ráj na zemi.

Patříte-li k těm, kteří si rádi užijí dovolenou poznáváním zajímavých míst a zemí za poměrně levný peníz, pak je tento článek pro vás jako stvořen. Letenky do této země jsou velice levné, navíc v zemi neminete moc ani za ubytování či stravu. Balkánské země jsou totiž mimo dovolenkových rezortů evropským cestovatelským rájem.

Zmíněno mramorové jezero naleznete nedaleko města Prilep. Ze čtvrtého největšího města v zemi se musíte dopravit ještě kousek do malinké vesničky Belovodica. Nenechte se zmást. Mramorové jezero není to, které se nachází v těsné blízkosti vesnice. Leží totiž asi 2 km za vesnicí a běžným autem se k němu nedostanete. Pěšky to však není problém, zeptáte-li se domácích, kudy do bývalého lomu, určitě nezabloudíte.

V cíli vás čeká bývalý mramorový lom a jezero s krystalově čistou vodou v příjemném přírodním prostředí. Zástupy a davy turistů tu nenajdete, maximálně malé skupinky návštěvníků a pár domácích, kteří se v létě chodí k jezeru osvěžit. Koupání v jezeru sice oficiálně povoleno není, ovšem jak to už v přírodě bývá, na vlastní riziko to možné je.

V okolí Prilepu přitom jde o poměrně novou turistickou atrakci. Jezero totiž vzniklo jenom před pár lety zaplavením lomu spodní vodou, což bylo také důvodem, proč v těchto místech těžba přestala. Délka jezera je přibližně 100 metrů a odhaduje se, že v nejhlubších místech dosahuje hloubky až 40 metrů.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )