Flickr

Historie operačních systémů pro smartphony odhaluje hned několikáté známé názvy, za kterými stály společnosti se zvučnými jmény.

iOS od Apple a Android od Google však chtěl překonat vlastní OS od Microsoftu, jehož vývoj ale nedopadl podle představ a dnes se s ním už nesetkáme. Bill Gates tvrdí, že nebýt antimonopolního soudu, Windows Mobile by dnes používali všichni namísto Androidu a stal by se nejpopulárnějším systémem, informuje ZDNet s odvoláním na interview pro The New York Times.

Operační systémy v smartphonech si za poslední dekádu prošly velkým vývojem a z několika řešení od několika společností dnes na trhu dominují pouze dva z nich. Největší podíl si však drží Android, který najdeme v miliardách smartphonech. Na začátku tisíciletí přišel na trh Windows Mobile, který byl primárně určen pro mobilní zařízení a zda archaické PDAčka. Po vydání prvního iPhonu s iOS a smartphonu s Androidem se Microsoft rozhodl zabojovat a přinést vlastní Windows Phone.

Windows Mobile mohl nahradit Android. Microsoft ale zmeškal svou šanci

Ještě předtím se však Windows Mobile dostal do více modelů od Sony a dalších značek. Jak se později ukázalo, Microsoft zřejmě promrhal svou šanci udělat z vlastního systému pro smartphony ten nejpopulárnější. Jeho systém se nedostal ani do Moto Droid, prvního smartphonu Motoroly s Androidem z roku 2009, který nakonec pomohl tento systém rozšířit zejména ve Spojených státech. Bill Gates tvrdí, že byli blízko k tomu, aby Windows Mobile překonal Android, ale problémem měl být antimonopolní soud.

„Není pochyb o tom, že antimonopolní žaloba nebyla pro Microsoft dobrá a mohli jsme se více soustředit na vývoj mobilního operačního systému. A místo Androidu by dnes každý používal Windows Mobile,“ prozradil Gates na konferenci The New York Times DealBook.

Nebýt těchto událostí, Gates by prý do důchodu neodešel už v roce 2008. Později založil se svou manželkou vlastní nadaci. Jako CEO firmy však skončil ještě v roce 2000 a jeho místo převzal Steve Ballmer. O 13 let později Microsoft oznámil akvizici Nokie a produkci vlastních smartphonů se systémem Windows Phone. Ani tento plán nenaplnil očekávání společnosti, která krátce na to ukončila produkci smartphonů a později i podporu systému.

Novinka Microsoftu využívá Android

Nyní se však Microsoft obrací na Android. Nedávno totiž představil vlastní Microsoft Surface Duo, zařízení, které nemá být vnímáno jako smartphone, ale produkt, který chce vytvořit zvláštní kategorii. Tento koncept nabízí skládací konstrukci se dvěma obrazovkami a systémem, který se za jedno desetiletí stal nejpoužívanějším mezi smartphony. Zatím je i osud tohoto zařízení nejistý, ale jeho budoucnost bude známa až po oficiálním vydání, které by mělo přijít po ukončení vývoje koncem příštího roku.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )