archív Moringa Caribbean

Milan a Jarka Bartošovi se kombinací náhody a okolností ocitli na ostrově Svatá Lucie Založili tu firmu a neustále rozšiřují své portfolio produktů ze sušených listů moringy karibské

Manželé Bartošovi se před několika lety shodli, že potřebují pořádnou dovolenou. Padlo rozhodnutí navštívit Karibik. První náhodou, která je na cestě za tímto podnikáním potkala, byl fakt, že si omylem namísto Barbadosu objednali pobyt na Sv. Lucii. Nakonec se ukázalo, že šlo o velmi dobrý, i když neplánovaný krok.

zdroj: archív Moringa Caribbean

 Na ostrově jim místní obchodníci i turistický průvodce neustále nabízeli čaj a jiné výrobky ze „zeleného prášku“. Rostlinu přezdívali strom zázraků a popisovali její pozoruhodné účinky na zdraví. Prodávali ji tam všude. Na ulicích, v obchůdcích a v restauracích běžně, jako mango či banány. Moringa se na Svaté Lucii jednoduše nedalo vyhnout, a tak si ji Bartošovi přibalili i domů.

Byznys příležitost

Jarka, vystudovaná právnička, suvenýr ze Svaté Lucie po návratu z dovolené nejdříve odnesla na Úřad veřejného zdravotnictví, aby si ověřila, zda si užíváním moringy nemohou lidé ublížit. Když jí dal úřad „zelenou“, pustili se spolu s manželem do testování a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Po pár týdnech jsme pocítili dlouho nepoznaný příliv energie a vitality. Přestože můj manžel nikdy nebyl fanouškem doplňků výživy, po krátkém čase přiznal, že díky Moringa je méně unavený a čilejší, jednoduše se cítí fit,“ vzpomíná Jarka.

Gepostet von Moringa Caribbean am Mittwoch, 27. März 2019

 

Bartošovi – a zejména Milan – byli odjakživa podnikaví dobrodruzi. O Milanovi je navíc známo, že má dobrý nos na podnikatelské příležitosti.

Proto, když Bartošovi zjistili, že moringa je opravdu pozoruhodná, skutečně funguje a zároveň ji u nás na Slovensku téměř nikdo nezná, přičemž výživové doplňky z této rostliny dostat v Evropě často v mizerné kvalitě, vycítili příležitost. Nápad dovážet Moringa na Slovensko je seriózní zaujal, a tak sedli na letadlo a vrátili se na Svatou Lucii.

Podnikání na karibský způsob 

Pustit se do podnikání s domácími však nebylo vůbec jednoduché. „Přestože nám tvrdili, že na ostrově je mnoho plantáží s Moringa, ukázalo se, že to není pravda. Stromy většinou rostly v provizorních domácích podmínkách, listy sušili na zemi nebo na střechách domů – v podmínkách, jaké by našimi standardy nikdy neprošly. Santa Lucia je vulkanický ostrov, má vynikající půdu, ale náročný terén na zakládání nových plantáží. Karibčané navíc zcela jinak vnímají čas, nikam nespěchají, dohodnout se s nimi na termínech je umění,“ vysvětluje Milan Bartoš.

zdroj: archív Moringa Caribbean

Jistý čas proto manželé zvažovali, že se svých plánů vzdají, ale po opakovaných návštěvách se s domácími farmáři dohodli na férových podmínkách přímého prodeje a ti začali Moringa pěstovat přímo pro ně, v souladu s okolní přírodou a bez zásahu chemie či techniky.

Postupně na ostrově zřídili provoz, pořídili sušičky a další potřebné vybavení, vyškolili personál.

„Hygienu neoklamete, stačí drobná nepozornost a rostlinu napadnou plísně. První várku sběru jsme museli komplet vyhodit – domácí ji vložil do čerstvě rozbalené sušičky, aniž ji vydezinfikoval, „ vzpomíná M. Bartoš, který se dnes za kvalitu moringy může plně zaručit.

zdroj: archív Moringa Caribbean

„Využíváme z ní zejména listy. Sbírají se ručně do velkých košů, po umytí je důkladně sušíme a meleme na prach. Vakuově balený prášek se přináší k nám, kde z něj vyrábíme výživové doplňky, čaje, čokolády a širokou škálu kosmetiky – od pleťových a tělových krémů, přes tuhé šampony a deodoranty, až po masážní nebo repelentní oleje. Při kosmetice využíváme i semena z plodů moringy, ze kterých se vyrábí olej,“ říká spolumajitelka značky Moringa Caribbean.

Tajemství moringy

Tento strom má vždy zelené listy a nepřekážejí mu ani delší období sucha. Vyžaduje však tropické až subtropické teploty, a tak se Moringe nejlépe daří v Indonésii, Malajsii, Střední a Jižní Americe, Africe, Indii. „Roste mimořádně rychle – za rok dokáže podrost i pět až osm metrů,“ říká Milan Bartoš.

Súčasťou práce na plantáži je aj vysádzanie nových stromčekov Moringy. Najkvalitnejšia moringa na európskom trhu.

Gepostet von Moringa Caribbean am Mittwoch, 28. Juni 2017

 

Svatá Lucie se už pro Bartoše stala druhým domovem. Cestují sem asi čtyřikrát do roka, bývají v pronajatém apartmánu. Pravidelně zde tráví například Vánoce a nosí sem své vlastní, slovenské tradice. Přestože jsou Bartošovi rádi, že žijí převážně ve Vídni a na Svatou Lucii pendlují, jejich plánem je vybudovat na ostrově přímo na jejich plantáži mini obchůdek pro návštěvníky z celého světa.

„Mohly by se seznámit s Moringou, s tím jak se pěstuje, ochutnat naši čokoládu či čaj a vyzkoušet naše kosmetické výrobky. Chtěli bychom proměnit Svatou Lucii na takový malý „moringa ostrov,“ říká Jarka Bartoš.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )