Mars / Pixabay

Nový snímek získaný sondou MRO, která Mars obíhá již od roku 2006, zveřejnila americká kosmická agentura NASA už před 13 lety.

Na snímku zhotoveným kamerou HiRISE vědci našli jakousi černou díru. Jelikož do ní nesvítí Slunce, astronomové mohou jen hádat, co se ukrývá v hloubkách. V pondělí 24. ledna však zveřejnila novou vizualizaci snímku, která vyvolává řadu otázky, informuje portál CNet.

Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) je planetární sonda, která rudou planetu zkoumá z oběžné dráhy již téměř 15 let. Odstartovala 12. srpna 2005 z Floridy, v březnu dalšího roku dosáhla oběžnou dráhu a stala se třetí umělou družicí Marsu. Jejím úkolem bylo zmapovat povrch za účelem lepšího řízení přistávacích modulů v budoucnosti. Mise měla původně trvat jen dva roky, ale později byla prodloužena. Sonda MRO nese řadu důležitých přístrojů, kterými zachytila i tento zajímavý snímek.

HiRISE/University of Arizona/NASA

Kamera HiRISE s vysokým rozlišením zachytila obrázek, který ukazuje černou díru ve výrazném kontrastu s její prosvětleným okolím. HiRISE tým na Arizonské univerzitě obrázek analyzoval a mírně upravil, čímž vznikl druhý, vylepšený obrázek. „Dno jámy vypadá jako pokrytý jemným pískem a klesá na jihovýchod,“ řekl výzkumník Ross Beyer.

„Chtěl jsem zjistit, jestli je to jen izolovaná jáma nebo to je něco jako světlík do tunelu, podobně jako v lávových tunelech na Havaji.“  Ani na upraveném obrázku tunel není vidět, podle Beyera by mohl být viditelný z jiného úhlu.

Takto vypadá barevně rozlišen povrch Marsu. Červenou jsou označeny vrchy a modrou nížiny. Napravo je „sever“ a nalevo „jih“.
NASA

Vědci mají totiž podezření, že pod povrchem Marsu se nachází síť vulkanických jeskyní, které by mohly být fascinujícími objekty zájmů nejen pro vozítka, ale v budoucnu i pro lidské výzkumníky. Díra, kterou MRO zkoumá, by mohla být jakousi vstupní branou do podsvětí. Slovo „podzemí“ je pro tento svět pod povrchem Marsu nepřesné.

Rover Curiosity před osmi lety a dnes.
Imgur

Mars je nepochybně velmi zajímavé území. Lidé tam zatím nebyli, a proto o něm téměř nic nevíme. Na povrchu planety však už nyní pracuje několik vozítek – Spirit, Opportunity, zda Curiosity jsou výbornými příklady. Elon Musk chce dokonce v rámci kolonizace vyslat na Mars do roku 2050 až milion lidí.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )