Foto: Vladimir Matić-Kuriljov/ArtStation

Mláďata jsou jednoduše rozkošné.

Je jedno zda jde o miminko, kotě nebo štěně. Mnohé mláďata jsou milé, krásné a rádi se na ně díváme. Není proto divu, že mnoho lidí na sociálních sítích „pobláznilo“ mládě ptakopyska, které vypadá neuvěřitelně roztomile.

Okamžitě ho mnozí uživatelé začali sdílet a začalo se šířit internetem. Všechno by bylo v pořádku, kdyby se ale věci uvedli tak, jak měli. Ve skutečnosti totiž vůbec nešlo o mládě ptakopyska.

Co to je?

Toto rozkošné mládě je počinem srbského umělce jménem Vladimir Matić-Kuriljov. Je to kamenná plastika pomalovaná akrylovými barvami. Jak Vladimir uvádí na své stránce, je to pravděpodobně nejmilejší věc, jakou kdy vyrobil. A to si myslí i internet, protože tuto fotografii lidé masivně sdíleli, avšak se jaksi opomenuto zmínit, že jde o umělecký výtvor a nikoli o skutečné mládě ptakopyska.

To se už ale fotografie začala masivně sdílet a lidé byli z fotografie dojati. Vzniklo několik předělávky a soška dostala například klobouk či monokl nebo se objevila ve filmu Jurský park.

„Chci objasnit, že jde o sochu vyrobenou z polymerové hlíny Super Sculpey,“ řekl Vladimir pro IFL Science.

Skutečné ptakopysky

Ačkoliv sdílená fotografie neukazuje skutečné mládě ptakopyska, jak jsme zmínili v úvodu článku, mláďata jsou rozkošné a to platí i o malých ptakopyscích.

Mimochodem, ptakopysky jsou obojživelné savci žijící ve východní Austrálii a Tasmánii. Samci mají jedovou žlázu umístěnou na ostruhách zadních nohou. Ptakopysk nemá typický chrup – potrava je rozdrcena hřebenovitými lištami v zobáku.

Samice kladou zpravidla dvě až tři vejce, které se vylíhnou po asi dvou týdnech. Mláďata mateřské mléko pijí přes žlázy v pokožce, které si vytlačují ze záhybů kůže matky. Ty nemají žádné bradavky.

Nejsmutnější na ptakopyscích je, že v minulosti kvůli nadměrnému lovu téměř vyhynuli. Dnes je zákonem chráněn a jeho populace roste, avšak je zranitelný kvůli úbytku vhodného biotopu.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )