Foto: YouTube.com/Walt Disney Studios

Do kin přichází první díl známé knižní fantasy série.

Když v roce 2002 vyšel ve slovenském překladu první díl fantasy románu Artemis Fowl spisovatele Eoin Colfer, fanoušci slavného čaroděje Harryho Pottera zbystřili pozornost. Vydavatelství Ikar totiž tehdy Artemisa označovalo za jeho silného konkurenta. Na obrovský úspěch kouzelnického světa J. K. Rowlingové se však tato série až tak velmi nechytala. Teď to ale román o únosci skřítků zkusí opět – do kin totiž již brzy dorazí první filmová adaptace této knižní série.

Samozřejmě, i na Slovensku si Artemis Fowl získal stabilní základnu fanoušků, vždy však zůstal ve stínu slavnějšího Harryho Pottera. Už za několik měsíců se to ale může změnit. Studio Disney totiž koncem května 2020 do kin uvede adaptaci 8-dílné knižní série v režii Kenneth Branagh (známý také jako představitel Zlatoslava Lockharta z filmové verze Tajemné komnaty). Informuje o tom portál Coming Soon.

Únosce skřítků

Děj filmu (i knížky) sleduje dobrodružný příběh 12-letého génia Artemise Fowla s kořeny v kdysi zámožné zločinecké rodiny. Artemisového otce unesou a jeho matka kvůli tomu chřadne. Chlapec se proto rozhodne spojit síly s rodinným osobním strážcem Butlerem a vydá se do podzemní říše mocného národa skřítků, kteří pravděpodobně za únosem jeho otce jsou a jejichž obrovské bohatství by mohlo obnovit zašlou slávu rodu Fowlů. Samozřejmě, nebude to tak jednoduché a Artemisia geniální plán může ztroskotat. Unese kapitánku skřetích strážců Helu Krátkou a žádá za ni výkupné v cenném zlatě, v cestě mu ale stojí skřeti, kteří se snaží kapitánku zachránit.

Jak lze ze synposy fantasy novinky vytušit, půjde o další působivý film plný efektů od studia Disney, který to díky úspěchu své knižní předlohy po celém světě může mít našlápnuto i na titul kinohitu. Nakonec. svědčí o tom i nejnovější trailer, který Disney nedávno zveřejnilo. Prohlédnout si ho můžete níže.

Hvězdné obsazení

Filmový Artemis Fowl měl mít původně premiéru ještě loni v srpnu, nakonec se ji ale rozhodli tvůrci posunout.

Hlavní roli 12-letého únosce skřítků ztvární nováček Ferda Shaw, pro kterého je tento film vůbec první filmovou úlohou. Sekundovat mu bude v roli otce Colin Farrell. Ten ale nebude jediným znám jménem na seznamu hlavních hereckých představitelů. V novém rodinném fantasy totiž uvidíme i Laru McDonnell (vidět jsme ji mohli ve snímku Love, Rosie), Mirandu Raison (Breathe), oscarovou Judi Dench, Hong Chau (seriály Watchmen, Big Little Lies), Joshe Gada (Jobs, Frozen 1 a 2) a mnoha dalších.

První díl slavné série irského spisovatele Oeina Colfera vyšel ještě v roce 2001 a těšil se pozitivním ohlasem kritiků i čtenářů. Celkově vyšlo 8 dílů, poslední s podtitulem Artemis Fowl: Poslední strážce (Artemis Fowl and the last Guardian) vyšel v roce 2012. Všechny díly série na Slovensku vydalo nakladatelství Ikar i v slovenském překladu. Je více než pravděpodobné, že v případě úspěchu filmové adaptace se Artemis Fowl dočká re-edice. Aktuálně jsou totiž tyto knížky podle webu knihkupectví Martinus vyprodáno.

Česká premiéra nového fantasy filmu je naplánována na 28. květen 2020.

Coming Soon, ČSFD, Martinus
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )