Ilustračná foto: MovieStillsDB

Nastal čas Halloweenu, tedy čas upírů, hororů a vyřezávaných dýní.

Halloween není běžným americkým svátkem, ale stále více tuto tradici akceptujeme i my, zdobíme si domovy kostrami, pavučinami, dýněmi a organizujeme večírky, kde máme možnost popustit uzdu fantazii a převléknout se za jakoukoliv příšeru. Mnozí se rozhodnou například pro upíra.

Výskyt upírů v různých žánrech

Móda se mění každým rokem a změnila se i ta týkající se upírů. Kdysi každý věděl, že upírem je například Dracula z románu Brama Stokera. Později si lidé pod pojmem „upír“ začali představovat sladkého Edwarda ze ságy Twilight nebo postavy ze seriálu Upíří deníky. Představu ideálního upíra necháme na vás, vědci se totiž rozhodli, že se upírům na zub podívají ze zcela jiného úhlu pohledu.

Foto: Pixabay

Jak informuje Science Alert, vědci se rozhodli zjistit, jak dlouho by trvalo, než by upírská apokalypsa zasáhla celé lidstvo. Fyzik Dominik Czerny z krakovského institutu jaderné fyziky před časem objevil studii, v níž se mezinárodní tým vědců zabýval matematickými modely interakce mezi lidmi a upíry v literární a filmové fikci.

Zvítězí člověk nebo upír?

Na základě toho se fyzik rozhodl, že se také bude věnovat upírům a vytvoří zábavnou online kalkulačku. Díky ní si vytvoříte vlastní model interakce, kde si můžete určit, jaká je velikost lidské populace, kolik bude upírů a z jakého žánru budou a dokonce se můžete rozhodnout, zda do příběhu zakomponujete i lovce upírů nebo ne.

Bohužel, pokud nejste fanouškem upírů, zábava vám může dát pořádně zabrat. Ve většině modelů má totiž lidská rasa jen minimálně šance a téměř vždy zvítězí upíři. Pokud však v sobě máte jemnou duši matematika a milujete statistiku, nevěšte hlavu. Kalkulačka vám nabízí možnost sledovat válku mezi lidmi i upíry, například i za pomoci grafů.

Foto: Unsplash

Czerny se pro Science Alert vyjádřil, že upírské zábavě se věnoval ve svém volném čase více než měsíc a dalo mu to pořádně zabrat. Chtěl však vytvořit něco, co by atmosférou skutečně připomínalo upírskou apokalypsu. Dodává, že kalkulačka kombinuje dvě věci, které má opravdu rád a to vědu a fikci. Kalkulačka je důkazem toho, že různé matematické modely lze aplikovat téměř kdekoliv. Matematickými rovnicemi lze popsat například i předmětnou upírskou apokalypsu.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )