Foto: YouTube/ Little Haryz

Od malých dětí obvykle neočekáváme heroické výkony.

Rodičům stačí, že jsou zdravé, že se vyvíjejí podle tabulek a zvládají vše, co v daném věku zvládat mají. Pokud dokáží něco navíc, je to velká radost. Dokážete si však představit, že by se vaše dítě již ve třech letech zařadilo mezi nejinteligentnějších lidí na světě?

V 7 měsících první slova a ve 2 letech první knížky

Jak uvádí portál Metro, Muhammad Haryz Nadzim má jen tři roky, ale už nyní byl přijat do Mensy, neziskové organizace, která sdružuje nadprůměrně inteligentních jedinců. Své první slova Haryz vyslovil, když měl teprve sedm měsíců a ve dvou letech si už sám četl pohádky na dobrou noc. Rodiče Anira a Mohd žijící v anglickém Durhamu mají vzdělání v oblasti inženýrství, nikdy však nepočítali s tím, že jejich dítě bude mít takový výjimečný intelekt už v tak mladém věku.

Pro Metro se Anira vyjádřila, že s výchovou dětí příliš velké zkušenosti nemá, proto si s Mohdem mysleli, že takové jsou prostě všechny děti. To, že to tak není, si rodiče uvědomili, až když začal Haryz navštěvovat jesle a učitelky je upozornili, že chlapec postupuje mnohem rychleji, než ostatní děti. Zatímco totiž Haryz jesle začal navštěvovat, už si sám dokázal přečíst své oblíbené pohádkové knížky.

 

Rodiče se proto rozhodli, že vezmou Haryza se odbornicí, Lyn Kendallovou, která se specializuje na nadané děti a ta ho podrobila Stanford Binetovmu testu, jehož cílem je zjistit intelektové schopnosti dítěte. Jeho IQ se vyšplhalo na úžasných 142 bodů, díky čemuž se zařadil mezi 0,3% nejinteligentnějších lidí na světě. Členové Mensy proto bez váhání rozhodli přijmout ho mezi sebe a Haryz se stal jedním z nejmladších členů exkluzivního klubu na světě.

Mensa přijala Haryza s otevřenou náručí

Anira dodává, že jejím cílem nebylo získat pro syna popularitu, ona a Mohd chtěli vědět, jak mohou svému synovi co nejlépe pomoci a rozvíjet jeho potenciál. Nechtějí, aby Haryzovi chyběla potřebná stimulace, zároveň však dítě nechtějí přetížit. Rodiče chtějí, aby měl jejich syn zcela normální dětství, aby si hrál a zkoumal svět vlastním tempem, budou jej však podporovat v čemkoli, pro co se rozhodne.

Aby Anira a Mohd motivovali jiné děti a jejich rodiče, založili na YouTube kanál s názvem Little Haryz. Díky němu lze vidět, že Haryz si užívá zcela běžné věci a tak jako ostatní děti, rád zpívá, hraje si a maluje. Rád si čte knížky a klade nespočet otázek, zejména o vesmíru a číslech. Rodiče dodávají, že Haryz si svou výjimečnost zatím nijak neuvědomuje, přesto jsou velmi rádi, že tak brzy se stal členem Mensy.

Členové Mensy pocházejí z různých zemí, z různého prostředí, mají různé schopnosti a své místo v této komunitě má i nejeden Slovák.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )