Globální oteplování je ve světě téma číslo jedna, některých zemí se však jeho následky dotýkají podstatně více než jiných.

Mezi oblasti, které změna klimatu zasáhne nejvíce, patří i Západní Asie a Katar, ve kterém teploty v létě už nyní dosahují 46 stupňů. Země se před přicházejícím šampionátem podle GQ rozhodla s přírodou bojovat, čímž paradoxně k oteplování přispěje ještě více.

Právě světový fotbalový šampionát, který země hostí od listopadu 2022, je hlavním důvodem zavádění klimatizování venkovních prostor. Země se totiž mimo vychlazených vnitřních míst pomalu stává neobyvatelnou a Katar dělá vše pro to, aby se jedna z nejsledovanějších sportovních událostí planety neproměnila ve fiasko.

Na fotbalové stadiony, hlavní ulice a vnější tržiště budou z tohoto důvodu osazeny obrovské větráky, přes které bude do prostor proudit studený vzduch. Tím by se měly zajistit snesitelné podmínky pro hráče a desítky tisíc fanoušků, kteří se do země pohrnou.

Ochlazování venkovních míst je pouze jedním z dočasných řešení a země zavádí další opatření. Cesty v hlavním městě země byly například vymalované modře, čímž by se podle DailyMail měla teplota asfaltu snížit o 15 až 20 stupňů Celsia.

Podmínky v Kataru jsou však navzdory opatřením každým rokem zhoršují a v důsledku extrémních teplot drasticky klesá i produktivita země. Jen pro ilustraci, vojáci Amerických námořních sil, kteří mají v oblasti základnu, mají nařízeno každou hodinu vypít dva litry vody a za hodinu mohou pracovat maximálně 20 minut. Zbývajících 40 se musí ochlazovat, aby se předešlo kolapsu.

Začarovaný kruh

Katar momentálně patří mezi nejžhavější obydlené místa na Zemi a země je vystavena nemilosrdným vlivem globálního oteplování. Teplota v letních měsících již nyní dosahuje 46 stupňů Celsia, v blízké budoucnosti to může být až o 6 stupňů více. Situace se podle Ladbible a Zeke Hausfathera, klimatického experta neziskové organizace Berkeley Earth, bude pouze zhoršovat a časem se některá města stanou neobyvatelné.

Katar je jednou z nejrychleji se oteplujících oblastí na Zemi, alespoň mimo Arktidy. Klimatické změny v této oblasti nám pomohou vidět, co můžeme očekávat v dalších částech světa, pokud nevyvineme dostatečné úsilí na snížení skleníkových plynů.

A právě zde snaha Kataru bojovat s rostoucími teplotami naráží na problém. Obrovské větráky totiž spotřebují enormní množství energie, kterou země vyrábí spalováním fosilních paliv. Tím se samozřejmě do ovzduší dostává ještě větší více oxidu uhličitého a emisí, které oteplování planety v konečném důsledku ještě více zrychlují.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )