Foto: Twitter.com/ara_to1

V posledních dnech média z celého světa pravidelně informují svět o postupu tajfunu Hagibis.

Obyvatelé Japonska se na příchod tajfunu připravovali už několik dní předem. Množství obyvatel muselo opustit své domovy. Během evakuace se jim však naskytl jedinečný pohled. Takto vypadala obloha jen několik hodin před tím, než tajfun Hagibis udeřil v plné síle.

Fialová obloha byla předzvěstí katastrofy

Těsně předtím, než se Japonskem přehnal tajfun Hagibis, nabyla obloha nádherné fialové zbarvení. Západ slunce byl sice na pohled krásný, byl však zároveň předzvěstí toho, jaká se blíží pohroma.

Jak uvedl portál My Modern Met, podle meteorologů bylo fialové zbarvení oblohy zapříčiněné tzv. rozptýlením – fenoménem, během kterého prudké deště „vymyjí“ z oblohy velké molekuly, přičemž zůstanou jen ty malé. Světlo, které se oblohou šíří, se následně od molekul odráží jiným způsobem než za běžných okolností, následkem čehož vidí lidské oko jiné spektrum barev, v tomto případě odstíny fialové.


Hagibis je považován za jeden z nejhorších tajfunů, jaký Japonsko zasáhl za několik posledních desetiletí. Portál The Guardian uvádí, že do záchranných akcí bylo zapojeno až 110 tisíc záchranářů, nejméně 40 lidí přišlo o život a desítky rodin o své domovy. Stejně jsou desítky osob i nezvěstných.

Hagibis připravil o život nejméně 40 lidí

Z koryt se následkem tajfunu vylilo až 25 řek, přičemž na některých místech stoupla hladina až o 4 metry. Lidé, kteří nestihli opustit své domovy, zůstali uvězněni mezi troskami nebo na vyšších patrech obytných budov. Oblast zasáhly i sesuvy půdy a některé oblasti zaplavilo bláto. Tisíce domovů jsou bez elektřiny a pitné vody a potíže mají i nemocnice. V těch nefungují výtahy a personál musel pacienty na vyšší poschodí přenášet po schodech. Domy, které nezničila voda, poškodil silný vítr. Škody počítají i farmáři, zničeny jsou nejen pole, ale i úroda, kterou již stihli posbírat a uskladnit.

My Modern Met, The Guardian
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )