brightsourceenergy.com/press room

V Izraeli otevřeli další část solární elektrárny.

Mnozí z nás znají výrobu energie ze slunce pomocí fotovoltaických článků. Elektrárna v Izraeli kromě této běžné technologie využívá i další, která již tak typická není. Sestává ze speciálních zrcadel a obrovské věže, největší svého druhu, která se tyčí v jejich středu.

Jak informuje portál české televize ČT24 stavba s 250 metrovou věží se tyčí v Negevské poušti za městem Beer Ševa. Elektrárna funguje na principu až 50 tisíc zrcadel, které se natáčejí za sluncem a odrážejí paprsky na vrchol věže, kde vzniká umělé slunce. Zářivou věž tak vidět i ve vzdálenosti 60 kilometrů. Teplo z rozpáleného vrcholu věže pohání turbínu a ta tak dokáže vyrábět elektřinu.

brightsourceenergy.com/press room

„Říkáme tomu Sauronova věž, jak z Pána prstenů“ řekl izraelský ministr životního prostředí Juval Steinitz.

brightsourceenergy.com/press room

Kromě této zajímavé sluneční elektrárny se v areálu nachází i další. Ta ohřívá potrubí, které proudí přes panely. V potrubí se nacházejí roztavené soli, které dokáží akumulovat teplo. Díky této technologii dokáže elektrárna vyrábět energii ještě 5 hodin po setmění a to na plný výkon.

brightsourceenergy.com/press room

Izrael se snaží odpoutat od využívání neobnovitelné energie a spalování uhlí s cílem výroby elektřiny i takovýmto způsobem. Komplex slunečních elektráren v Ašalim dokáže vyrábět energii až pro 200 tisíc domácností. Spolu s ložisky zemního plynu chce do několika let zcela ukončit výrobu energie pomocí uhlí či topných olejů.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )