Tvoří více než polovinu naší hmotnosti a příliš dlouho se bez ní neobejdeme. Internet je však bláznivým místem, kde šíření několika fotografií stačí na to, aby si lidé začali myslet, že pití vody může uškodit zdraví.
Influenceři hýbou světem
Internet je plný „odborníků“ na výživu a krásu, zda vyznavače různých životních stylů. Říkají si influenceři a portál Vice informuje o nebezpečném trendu, který se díky nim nedávno začal šířit Instagramem. Takový influencer vás naučí, jak držet čajovou dietu, jak udělat dokonalou fotografii a po novém, jak být zdravější bez pití vody.
Jednou z takových influencerek je i 30letá Alise Miksta, která si minulé léto uvědomila, že jóga a raw stravování už nestačí a rozhodla se vyzkoušet tzv. „No water“ výzvu. To znamená, že přestala pít vodu a místo toho se stravuje ovocem a zeleninou s vysokým obsahem vody. Kromě toho, rozhodla se otestovat vliv postu a vůbec nic nekonzumovala po dobu 24 hodin. Během celého dne si dopřála jen několik doušků zeleného čaje.
Poprvé se Alise nad změnou zamyslela už před pěti lety, kdy se v Indii setkala s gurum. Ten viděl, že má s sebou láhev vody a řekl jí, že je to evropský trend, který je zcela zbytečný. Podotkl, že nepotřebuje s sebou láhev vody nosit neustále. Alice dodává, že voda by měla sloužit jen k pročištění lidského organismu, na doplňování potřebného množství tekutin však podle ní zcela stačí konzumování syrové potravy, včetně velkého množství ovoce. Influencerka dodává, že zejména voda balená v lahvích je špinavá a toxická, nepřestala ji však pít zcela, jen svůj příjem omezila o 90 procent.
Potřebujeme vůbec vodu?
Alise však ani zdaleka není jediná, kdo kromě fotek z pláže či z tělocvičen zveřejňuje na Instagram i své dojmy týkající se „no water“ výzvy. Influencerky, které odmítají pít vodu se najde mnoho. Své neobvyklé rozhodnutí obhajují a tvrdí, že se díky němu cítí lépe a zdravěji. Například, 35-letá instruktorka jógy Sophie Prana se čisté vody údajně nenapila už rok a na svůj výkon je mimořádně hrdá. Tvrdí, že vodu potřebují zejména lidé stravující se mastnými a slanými jídly, ovšem lidé, kteří preferují raw stravu, si vystačí s „živou vodou“, tedy s tekutinou z melounů, okurek či kokosových ořechů. Dodává, že v balených vodách není nic živé a jde jen o byznys.
Zřejmě si však influencerky neuvědomují, že ovlivňují davy mladých lidí, kterým taková výzva vůbec nemusí prospět, právě naopak, může napáchat nemalé škody. Odborníci varují, že konzumovat ovoce a zeleninu je sice skvělé, průměrný člověk si však stále potřebuje dopřát v průběhu dne i tekutinu ve formě obyčejné vody. Díky ní totiž metabolismus funguje tak, jak má a tělo dokáže správně zpracovat přijaté živiny a vyloučit toxiny.