foto: Unsplash

Voda je součástí nejen našeho okolí, ale i vlastního těla.

Tvoří více než polovinu naší hmotnosti a příliš dlouho se bez ní neobejdeme. Internet je však bláznivým místem, kde šíření několika fotografií stačí na to, aby si lidé začali myslet, že pití vody může uškodit zdraví.

Influenceři hýbou světem

Internet je plný „odborníků“ na výživu a krásu, zda vyznavače různých životních stylů. Říkají si influenceři a portál Vice informuje o nebezpečném trendu, který se díky nim nedávno začal šířit Instagramem. Takový influencer vás naučí, jak držet čajovou dietu, jak udělat dokonalou fotografii a po novém, jak být zdravější bez pití vody.

Jednou z takových influencerek je i 30letá Alise Miksta, která si minulé léto uvědomila, že jóga a raw stravování už nestačí a rozhodla se vyzkoušet tzv. „No water“ výzvu. To znamená, že přestala pít vodu a místo toho se stravuje ovocem a zeleninou s vysokým obsahem vody. Kromě toho, rozhodla se otestovat vliv postu a vůbec nic nekonzumovala po dobu 24 hodin. Během celého dne si dopřála jen několik doušků zeleného čaje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

For the first time i did 24h dry fast, (apart from 5sips of green tea around 11am when it got too cold) and I’m stoked. I didn’t feel hungry or thirsty and I was out working for 7h and walked to train station that took me just over an hour, one way. (28,000 steps 😉) I can’t believe it took my dad one year to convince me that food is just another attachment and conditioning and that there are people living without water and food… crazy right?! I know, that’s what I thought! But not anymore. I think it’s crazy that we are eating, drinking and sleeping loads and that’s supposed to be normal. I’m not saying I’m quitting food and drinking water… NOT YET! ☺️ 🧘🏽‍♀️ but I’m working on it 🧚🏽‍♀️ . . . having blueberry, spinach smoothie and I’m going out for long run 🏃🏽‍♀️ See you later, alligator! . . . . . . #vegan #rawvegan #smoothie #cleanfood #breatharian #prana #yoga #nature #fruitpower #marathonrunner #ultrarunner #veganrunner #london #dxb #mydubai #garmin #lululemon #nutribuller #latviete #latvian #explore #inspire

Príspevok, ktorý zdieľa Alise Miksta (@alisemiksta),

Poprvé se Alise nad změnou zamyslela už před pěti lety, kdy se v Indii setkala s gurum. Ten viděl, že má s sebou láhev vody a řekl jí, že je to evropský trend, který je zcela zbytečný. Podotkl, že nepotřebuje s sebou láhev vody nosit neustále. Alice dodává, že voda by měla sloužit jen k pročištění lidského organismu, na doplňování potřebného množství tekutin však podle ní zcela stačí konzumování syrové potravy, včetně velkého množství ovoce. Influencerka dodává, že zejména voda balená v lahvích je špinavá a toxická, nepřestala ji však pít zcela, jen svůj příjem omezila o 90 procent.

Potřebujeme vůbec vodu?

Alise však ani zdaleka není jediná, kdo kromě fotek z pláže či z tělocvičen zveřejňuje na Instagram i své dojmy týkající se „no water“ výzvy. Influencerky, které odmítají pít vodu se najde mnoho. Své neobvyklé rozhodnutí obhajují a tvrdí, že se díky němu cítí lépe a zdravěji. Například, 35-letá instruktorka jógy Sophie Prana se čisté vody údajně nenapila už rok a na svůj výkon je mimořádně hrdá. Tvrdí, že vodu potřebují zejména lidé stravující se mastnými a slanými jídly, ovšem lidé, kteří preferují raw stravu, si vystačí s „živou vodou“, tedy s tekutinou z melounů, okurek či kokosových ořechů. Dodává, že v balených vodách není nic živé a jde jen o byznys.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Meine Natur Apotheke 🍃🌱💕, Früchte sind die heilsamste Nahrung, jedenfalls für mich und meinen Körper. Seit einem Jahr lebe ich jetzt schon zu fast 100% von Früchten. Fühle mich körperlich besser denn je, bin in meiner emotionalen Balance, habe die Ödeme im Gesicht geheilt, Wassereinlagerungen ausgeschwemmt, meine Nieren wieder zum Filtern gebracht. Nebenbei trainiere ich min 1,5 am Tag, schlafe nicht mehr als 7h und das alles durch die pure Energie der Früchte. Also für mich das genug Beweis, das dies die richtige Nahrung für meinen Körper ist. Wie denkt ihr da so ? •••• My natural pharmacy 🌱🍃💕. Fruits are my choice of food. Since one year I am almost 100% fruit based, healed my adrenal issues, worked on the water retention in my face, balanced my mood and emotions. Overall I feel the best I have ever felt in my life, I workout at least 1,5h per day, I don‘t need more than 7h of sleep. I feel strong and energized and this proofs to me, that fruits are the right choice for my body… #fruitbased#fruits#rawvegan#rohkost#rohvegan#801010rawvegan#veganfitfam#veganlife#rawveganlife#veganbali#balilife#trockenfasten

Príspevok, ktorý zdieľa SOPHIE PRANA (@pimpyourprana),

Zřejmě si však influencerky neuvědomují, že ovlivňují davy mladých lidí, kterým taková výzva vůbec nemusí prospět, právě naopak, může napáchat nemalé škody. Odborníci varují, že konzumovat ovoce a zeleninu je sice skvělé, průměrný člověk si však stále potřebuje dopřát v průběhu dne i tekutinu ve formě obyčejné vody. Díky ní totiž metabolismus funguje tak, jak má a tělo dokáže správně zpracovat přijaté živiny a vyloučit toxiny.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )