Incestné vzťahy boli súčasťou minulosti. Plodenie detí s príbuznými však nie je ničím výnimočným ani dnes. (Ilustračná foto: MovieStillsDB)

Incest není ani zdaleka věcí dob minulých.

Ve většině západních zemí je pohlavní styk s členem rodiny zakázán. I když se může zdát pro většinu z nás toto téma tabu, přesto je skutečnost úplně jiná. Není výjimkou ani to, když se z incestu narodí dítě. Jak informuje portál VTM, čísla jsou podle nového výzkumu skutečně alarmující.

Incest, tedy pohlavní styk mezi pokrevními příbuznými, je ilegální ve většině zemí Evropy. Nechybí mezi nimi Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Itálie, Velká Británie a další. Nejnovější výsledky genetika Petera M. Visschera z queenslandské univerzity zveřejněné ve vědeckém časopise Nature Communications, dokonce přinášejí přímo až šokující výsledky.

Foto: Unsplash

Visscher se podle VTM rozhodl podívat na problematiku incestu do hloubky a díky UK Biobank mohl čerpat informace o genetice přes 456 tisíc jedinců evropského původu. Studie genomů až u 125 z nich potvrdila, že jejich rodiče jsou pokrevní příbuzní z prvního nebo druhého kolena. To znamená, že 1 z 3652 lidí ve Velké Británii pochází z incestního pohlavního styku.

UK Biobank je mezinárodní zdravotnický zdroj, který má pomáhat lékařům a vědcům zlepšit prevenci nemocí, jejich léčbu a pomáhá i při množství výzkumů. Nacházejí se v ní vzorky a informace o půl milionu dobrovolníků.

Negativní dopad na zdraví dětí

Rovněž se podařilo potvrdit genetickou mutaci, která nastává u dětí zplozených rodiči, které spojuje pokrevní pouto. Visscherův výzkum ukázal, že tito jedinci jsou často nižšího vzrůstu, mají narušené kognitivní funkce a objevují se u nich svalové problémy či snížená funkce plic. Navíc je u nich procento vzniku jakékoli nemoci podstatně vyšší.

Foto: Unsplash

Pokud vám již tyto výsledky přišly alarmující, je třeba upozornit na fakt, že vzorky zkoumaných lidí v UK Biobank většinou pocházejí od vzdělanější skupiny lidí a proto rovnoměrně nezastřešují různorodý vzorek britského obyvatelstva. Dá se tedy předpokládat, že skutečnost je ještě hrozivější.

Rovněž jde pouze o děti, které se z takového vztahu skutečně narodili a tak se nepřihlíží ani potraty či interrupce. Respektive, mnohé z nich zemřou už při porodu a tím pádem se do databáze UK Biobank nemohou dostat.

Skutečnost je pravděpodobně ještě horší

Jak se dále ve studii uvádí, v období mezi dubnem 2002 a březnem 2017 bylo zachyceno v Británii 11 196 případů incestu, které byly nahlášeny na policii. Vzhledem k průměrnému počtu obyvatel to vychází na přibližně 1 z 5247 lidí. Pokud si to tedy i neuvědomujeme, k incestu v naší společnosti dochází často, avšak mnohé z nich zůstávají před veřejností ukryty.

nature.comvtm.zive.cz

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )