Wikipedia

Alaina Gassler je pouze 14-letá dívka, které pochází z Pennsylvánie a která přišla s úžasným a přitom takovým jednoduchým nápadem, jak zlepšit bezpečnost ve vozidle během řízení.

Se svým vynálezem, který při řízení eliminuje takzvaný mrtvý úhel, dokonce vyhrála soutěž, za kterou zinkasovala 25 000 dolarů, informuje Engadget.

Situace, kdy se vám nějaké auto dostane do takzvaného mrtvého úhlu, je velmi nebezpečná a přitom nastává poměrně často. Pokud je nějaké vozidlo z pohledu řidiče v mrtvém úhlu, řidič ho nevidí ani pomocí zpětných zrcátek, ani přes okna svého auta, protože toto vozidlo se může například nacházet za předním sloupkem při čelním skle a právě tato situace se může klidně skončit dopravní nehodou.

Alaina však přišla s řešením, které je velmi jednoduché, ale zároveň maximálně účinné. Na eliminaci mrtvého úhlu v matčině autě použila webkameru, projektor a speciální součástky vytištěné na 3D tiskárně. Jak píše Gizmodo, Alaina nainstalovala webkameru z vnější strany na přední sloupek auta, ze které obraz přenášela živě do vozidla a promítala ho přímo na sloupek z vnitřní strany.

Ten se tvářil, jakoby tam ani nebyl a auta, která procházely zpoza sloupku, byly po celou dobu krásně viditelné. Sloupek z vnitřní strany mírně upravila, překryla ho totiž speciální reflektivní tkaninou, díky čemuž je obraz zřetelný i za slunečného dne. Za svůj vynález si dokonce vysloužila první místo v soutěži středoškoláků Broadcom Masters, za což zinkasovala pěknou sumu peněz, přesně 25 000 dolarů.

Díky tomu, že je tento nápad poměrně jednoduchý a levný, tak bychom se ho mohli v budoucnu dočkat ve standardní bezpečnostní výbavě automobilů. Samozřejmě, že na této technologii a její provedení bude třeba ještě zapracovat, ale zde jde především o nápad, který je opravdu geniální.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )